Regisztráció és bejelentkezés

Fizetés az openCBDC-ben önrendelkezésű identitásokkal – az ellenőrizhetőségtől a titoktartásig

Az elmúlt években a világ központi bankjai a Digitális Jegybak Pénzek (CBDC) lehetséges bevezetését kutatták; digitális valutákét, amelyeket közvetlenül a központi bank fedez. A CBDC modellek és kiszolgálási architektúrák széles skáláját vizsgálták meg, a klasszikus bankszámla jellegű digitális pénztől a Bitcoin-stílusú pénzügyi eszközökig, valamint a központosított megoldásoktól a decentralizált rendszerekig. A nyilvánosságra hozott kísérletek nagy száma ellenére azonban a nyílt forráskódú prototípusok rendkívül ritkák, valamint az identitáskezelés és a titoktartás kulcskérdései többnyire nyitva maradnak, egyszerű hivatkozással arra, hogy ezek a jegybank politikai döntéseitől függenek.

Ugyanakkor a digitális személyazonosság-kezelés saját forradalmán megy keresztül. Az olyan kezdeményezések, mint a Self-Sovereign Identities (SSI) és a Decentralized Identities azt a közös elképzelést vallják, hogy egy személy sokféle identitását valamilyen személyes „pénztárcához” kell kötni, és erre kell hitelesítő okiratokat kiadni. Az elosztott főkönyvek fontos szerepet játszanak ezen megközelítésekben. Azt azonban csak nemrég ismerték fel, hogy az SSI-nak a CBDC biztonságának, auditálhatóságának és adatvédelmének fontos elemét kell képeznie – a konkrét lehetséges megközelítésekre vonatkozó elemzések egyelőre gyakorlatilag nem léteznek.

Ebben a munkámban az első hozzájárulásom azoknak a fizetési identitás-támogató képességeknek a feltérképezése és prototípusának elkészítése, amelyeket a vezető SSI technológiai halmaz, a Hyperledger Aries és az Indy hozhat a gyakorlatilag egyetlen nyílt forráskódú CBDC fizetési rendszerhez, az MIT Digital Currency Initiative-jából származó openCBDC-hez. Az implementált funkciók közé tartozik az „Ismerd meg ügyfeled” követelmények támogatása, valamint a hitelesítés és a fizetésre való authorizáció.

A második pedig, hogy bár a CBDC-k titoktartást tekintve általában nem készpénzszerűek – mivel digitális eszközökről van szó –, el kell ismerni a közvélemény igényét a készpénz által biztosított titoktartás szintjére. Javaslom, hogy egy speciális CBDC eszköz egy teljes CBDC ökoszisztémában, amely mesterséges készpénzszerű „terhekkel” rendelkezik – mint például a maximálisan tartható összeg, a pénz alacsony sebessége, valamint a fizető és a kedvezményezett fizikai közelsége – elősegíthetné a készpénzszerű titoktartást. Ebből a célból, egy SSI protokol rendszerre támaszkodva, egy fizetési protokollt és egy prototípust készítek az openCBD-hez, amelyet a Chaum-i DigiCash ihletett, amely egyrészt lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy tetszőleges számú Bitcoin-szerű pszeudonímát használjanak a Bitcoinban ismert adatvédelmi szint mellett., másrészt biztosítja ezen (paraméterezhető) „terhek” működését, amelyek a készpénz fizikai tulajdonságait hivatottak emulálni.

szerző

  • Farkas Martin
    Mérnök informatikus szak, alapképzés
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Dr. Kocsis Imre
    adjunktus, Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék

helyezés

Jutalom