Regisztráció és bejelentkezés

Gombatermesztő konténer automatizálása

A mezőgazdaságban megnőtt az igény, hogy kevesebb emberi jelenléttel, kevesebb befektetett nyersanyaggal jobb eredményt lehessen elérni a termelésben. Érzékelők, műholdak, beágyazott rendszerek segítségével hatékonyan, pontosan, a megfelelő helyen és időben - ez a lényege az okos farming-nak.

Dolgozatunk témája egy gombatermesztő konténer automatizálása szenzorok és mikrokontrollerek segítségével. Jelenleg a gombákat általában nagy gombafarmokon termesztik. Itt hatalmas csarnokokban, hosszú polcrendszereken nevelik a gombákat. Ez segít az ideális környezeti feltételek megtartásában a legkevesebb energiabefektetés mellett. A hátránya a nagy mennyiségű előállításnak az, hogy meg kell oldani a termény elszállítását. A gombákat magas víz és fehérjetartalmuk miatt nem lehet hosszú ideig tárolni, így a távoli exportálás se megoldás. Erre a problémára kínál megoldást az automatizált gombatermesztő konténer. Már léteznek az iparban ilyen termesztőkonténerek, de mi egy olyan megoldást kerestünk, ami olcsó, könnyedén bővíthető és mobilis.

A konténerben való automatizálást mikrokontrollerekkel valósítottuk meg. Rendszerünk alapját egy Raspberry Pi eszköz adta. Ezzel valósítottuk meg a távoli elérést és az esp8266 mikrokontrollerekről való adatgyűjtést. Az esp-kel a konténerben három helyen tudtuk monitorozni a gombák számára fontos körülményeket. Ezek a körülmények pedig a hőmérséklet, páratartalom és szén-dioxid szint. A mikrokontrollerek vezeték nélküli kommunikációja biztosítja a konténeren belüli áthelyezhetőséget valamint a könnyű felszerelést. Ezt a kommunikációt az MQTT (Message Queuing Telemetry Transport) adatkapcsolattal valósítjuk meg. A rendszer távolról elérhető és monitorozható, így nyomonkövethetjük a rendszer működését akár otthonról is.

szerzők

  • Krainhoffer Nóra
    Mérnök informatikus szak, alapképzés
    alapképzés (BA/BSc)
  • Szőri Bence
    Mérnök informatikus szak, alapképzés
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Dr. Szabó Sándor
    adjunktus, Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék

helyezés

Jutalom