Regisztráció és bejelentkezés

Telepített Rendszerek Működési Bizonytalanságainak Kezelése Logikai Következtetés Használatával

A modern, nagyméretű, elosztott rendszerek egyre összetettebbé válnak, és akár több ezer számítógépre kiterjedő szoftvermodulok gyűjteményéből állnak. Az elosztott rendszerek tranzakciói számos erőforrást használnak lefutásuk során, ami rendkívül nehézzé teszi nyomon követesüket. Bár az elosztott alkalmazások megfigyelhetősége és a rendszerrel kapcsolatos bizonytalanságok csökkentése egyre jobban javul, mégis akadnak olyan megfelelési és megfigyelhetőségi követelmények, amiknek vizsgálata csak az éles rendszerben lehetséges.

A dolgozat bemutat egy logikai következtetés alapú módszert az elosztott rendszerekben lévő működési bizonytalanságok feltárására és csökkentésére. A megoldás kihasználja az elosztott rendszerekben használt nyomkövetésből származó információkat, amik lehetővé teszik a hibaterjedés elemzést és a konzisztencia ellenőrzést a rendszer működése során rögzített tranzakciók útvonalai és a rendszerrel szemben támasztott feltételezések és követelmények között.

A dolgozatban bemutatott módszer a működési nyomok fölötti következtetéshez, a folyamatok közötti temporális kapcsolatok összefüggéseit vizsgálja. A megoldás kiértékeléséhez a dolgozat mintapéldákon bemutat több következtetési célt a bizonytalanságok csökkentéséhez. Továbbá a megoldás beillesztését az elosztott nyomkövetési munkafolyamatba.

Egyetlen tranzakció egy nagyméretű elosztott rendszerben számos szolgáltatást érinthet az útvonala mentén. A dolgozatban bemutatott megközelítés az elosztott rendszerekben elterjedt nyomkövetési megoldásra épít, ahol intervallumokra bontva vizsgálhatók a tranzakció kiszolgálásához kapcsolódó folyamatok és igénybe vett szolgáltatások. Ezáltal a kiértékelésre az Allen intervallum-algebrájának széleskörű eszköztárát használhatjuk. Allen intervallumalgebrája egy olyan kalkulus, amely meghatározza az időintervallumok közötti kapcsolatokat, és alapot nyújt az események időbeli leírásaival kapcsolatos következtetésekhez.

A megoldás a logikai következtetés a deklaratív Answer Set Programming, Difference Logic kiterjesztését használja, amivel kezelhetők a temporális kapcsolatok a működési nyomvonalak között. Az intervallumok és nyomvonalak feletti következtetés rugalmas és adaptálható eszközöket biztosít a fejlesztők és az üzemeltetési csapatok számára a nyomvonalak elemzéséhez és értékeléséhez. Ez pedig a rendszerrel kapcsolatos bizonytalanságok csökkentésére, hibakeresésre, teljesítményoptimalizálásra és anomáliák észlelésére használható.

szerző

  • Tarnay Márton
    Mérnök informatikus szak, alapképzés
    alapképzés (BA/BSc)

konzulensek

  • Földvári András
    Doktorandusz, Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
  • Dr. Kocsis Imre
    adjunktus, Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék

helyezés

III. helyezett