PocketQube osztályú műholdak energiaellátó és teszt rendszerének fejlesztése

Az MRC-100 egy PocketQube osztályú 3 PQ méretű műhold, amelyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen villamosmérnök hallgatók és oktatók fejlesztettek. Elsődleges hasznos teherként a fedélzetre kerülő spektrumanalizátor a földi antennák által a világűrbe kisugárzott elektromágneses szennyezést méri 30 MHz-től 2,6 GHz-ig terjedő frekvenciatartományban.

A műhold oldalain elhelyezett napelem táblák a Napból érkező sugárzott elektromágneses energiát alakítják át vezetett elektromos energiává. Ezt tudjuk használni a fedélzeten elhelyezett akkumulátorok töltéséhez. A fejlesztés során az én feladatom volt az energiaellátó rendszer elkészítése.

Dolgozatomban ennek a fejlesztését valamit a tapasztalatokra épített továbbfejlesztett, az űrmérnök képzésben oktatási célra is használható változatát fogom bemutatni.

• Püspöki Péter
    Űrmérnök