Inkrementális gráf lekérdezések a felhőben

A lekérdezések központi szerepet játszanak az adatvezérelt alkalmazásokban. A modellvezérelt szoftvertervezés (MDE) eszközei és transzformációi erősen támaszkodnak a modellekérdezések hatékony kiértékelésére. A szoftvermodellek mérete és komplexitása intenzíven nő, ezért a jelenlegi MDE eszközökkel gyakran komoly skálázhatósági problémák merülnek fel, amelyek csökkentik a fejlesztés hatékonyságát és növelik annak költségeit. A skálázhatóság kérdése központi témája az adatbázis-kezelés területén végzett kutatásoknak. A NoSQL rendszerek részben megoldást kínálnak erre a problémára, de cserébe le kell mondanunk az SQL rendszerek által biztosított deklaratív ad-hoc lekérdezések erejéről. Ezáltal csak korlátozottan használhatók fel MDE alkalmazásokban, az ezekben futtatott lekérdezések ugyanis jelentősen bonyolultabbak, mint az általános adatbázis-kezelő alkalmazásokban használtak.

Dolgozatomban célom ennek az ellentmondásnak a feloldása. Ehhez az egy munkaállomáson működő EMF-IncQuery keretrendszer inkrementális gráfmintaillesztő technikáit elosztott, felhőalapú rendszerben implementáltam. A megvalósítás prototípusa, az IncQuery-D képes egyetlen számítógéptől egy többgépes fürtig skálázódni, így képes nagy modelleken komplex lekérdezések hatékony futtatására. Az IncQuery-D lekérdezőmotorjának előnye, hogy független a mögöttes adatbázis adatmodelljétől és konkrét tárolási formátumától. Az elképzelés működőképességét mérési eredményekkel igazoltam egy RDF és egy tulajdonsággráf adatmodellt alkalmazó adatbázis rendszerrel.

• Szárnyas Gábor Dr.
    mérnökinformatikus