Pollenminták és -frakciók vizsgálata közeli és középinfravörös spektroszkópiával

A növényekből származó pollenek viszonylag gyors jellemzésére legtöbbször különböző optikai mikroszkópos technikákat alkalmaznak, ami elsősorban a morfológia és a méret alapján írja le a vizsgált mintákat. A fizikai és a kémiai jellemzőket egyaránt képes lehet vizsgálni az infravörös (IR) spektroszkópia, amely az egyes tartományokban más-más analitikai információval szolgál, mindezt gyors és roncsolásmentes módon. Munkám során különböző hazai ill. külföldi gyűjtésből származó pollenmintákat vizsgálok natív formában, illetve különböző oldószerekkel történő extrakciót követően. Vizsgálataim célja, hogy kimutassam, a pollenek komponensei jól kimutathatók az IR spektroszkópia segítségével, ehhez több infravörös tartományt, valamit több, eltérő optikai konfigurációjú méréstechnikát is alkalmazok. Célom, hogy megmutassam, a pollenek és virágporok komplex jellemzése, minősítése lehetséges az IR spektroszkópia által.

• Madács Ágnes
    Biomérnöki mesterképzési szak, nappali MSc