Új aktív kontúr alapú alkalmazás EKG-kapuzott CT felvételek szegmentálásához

Az aorta aneurysmák vizsgálatára hazánkban széles körben elterjedtek a multidetektoros CT berendezések. Az ezen berendezések által szolgáltatott harántszeletek elemzésére, három-, illetve négydimenziós rekonstrukciójára számos munkaállomás alkalmas, ezek azonban kutatási célokra csak korlátozottan használhatók, mert számítógépes szimulációkra alkalmas adatok és felületi modellek nem exportálhatók. Munkacsoportuk aorta aneurysmak növekedését és felületi viszonyait vizsgáló hosszú távú kutatásának első lépéseként egy olyan program létrehozását tűzte ki célul, amely a DICOM formátumú harántszeletekben rendelkezésre álló pixelgrafikus adatból megbízhatóan és gyorsan előállítja a tanulmányozni kívánt érszakasz háló modelljét. A MATLAB és C nyelveken implementált alkalmazás megoldó magját egy deformálható modell szemléletű algoritmus képezi. Az ilyen "top to down" megközelítésnek egyik nagy előnye, hogy az algoritmus a priori rendelkezik információval a szegmentálandó ér geometriáját illetően. Másfél év fejlesztés után programunk teljsen automatizáltan szegmentálja az ér lumenét, illetve a thormbusköppenyt is magába foglaló teljes keresztmetszetet. A számoló maghoz orvos és radiológus kollégák tanácsait figyelembe véve egy igényes grafikus felhasználói felületet is készítettünk.

• Lovas Attila
    matematikus
    nappali

• Dr. Szilágyi Brigitta