Diszkrét Elemekből Álló Tornyok Összeomlásának Kísérleti és Elméleti Modellezése

Az építészet és a mérnöki megoldások fejlődésének köszönhetően nemcsak a torony- és kéményszerű magas épületek válnak egyre gyakoribbá, hanem a diszkrét elemekből álló konstrukciók – mint például különféle konténertornyok, téglából vagy kőből falazott szerkezetek, illetve látványosság céljából készített alkotások – is növekednek méretben. Ezen struktúrák bontása gyakran kontrollált összeomlasztással történik. Ilyenkor a dőlési folyamat és az ezt követő törmelék térbeli eloszlásának ismerete kritikus jelentőségű, különösen, amikor az omlás veszélyeztethet környező embereket, épületeket, történelmi emlékműveket vagy természeti képződményeket.

Munkánk során főként azon tornyok vizsgálatára koncentrálunk, melyek diszkrét, csak nyomóerőt közvetítő elemekből épülnek fel. A diszkrét részekből álló tornyokat egyszerű téglatest alakú elemekkel kísérletileg is modellezzük. Készítünk egy matematikai modellt az ilyen tornyok dőlésének és a dőlés során keletkező töréseknek a leírására, valamint az ebből eredő törmelékek térbeli eloszlásának becslésére. Emellett egy kontakt dinamikán alapuló időlépéses numerikus szimulációt is kidolgozunk. Zárásként összehasonlítjuk a kísérleti eredményeket és a két elméleti modellt.

szerzők

• Pesti Patrik