A prozódia szerepe a több-beszélős szituációban történő beszédfeldolgozásban

Több-beszélős szituációban történő beszédfeldolgozás során a hallgatónak szét kell választania egymástól a beszélőket, és figyelmet fókuszálnia egyikőjükre. A beszéd prozódiája segíthet ezekben a feladatokban, ám a prozódia pontos szerepe a "koktélparti-jelenség" megoldásában még felderítetlen. Hogy ezt a kérdést tisztázzuk, a jelen tanulmányban viselkedéses és elektrofiziológiai (EEG) módszereket alkalmaztunk, amíg a résztvevők két egyszerre bemutatott beszédfolyamot hallgattak. Az egyik csoportban a figyelt szöveg prozódiáját manipuláltuk, a másik csoportban az ignorált szövegét. Háromféle manipulációt alkalmaztunk: az alapfrekvencia mesterséges kiátlagolása, természetes prozódia-visszafojtás és normál prozódia. Eredményeink azt mutatják, hogy az alapfrekvencia változatossága önmagában nem segíti elő a figyelmi szelekciót, habár a hallási láncra bontásban szerepet játszik. A figyelem hatékony irányítását jóval inkább a beszéd szünetezése támogatja.

• Kovács Petra
    Kognitív tanulmányok mesterképzési szak (MSc)
    mesterképzés (MA/MSc)

• Dr. Tóth Brigitta