Fluoreszcencia lecsengési kinetikák in vivo mérésére alkalmas mérőberendezés fejlesztése és alkalmazása

A BME Atomfizika Tanszéke pikoszekundumos lézerforrással, egyfoton detektorral és időkorrelált méréstechnikával levélmintákból izolált klorofill tartalmú folyadék minták fluoreszcencia lecsengésének mérésére alkalmas mérési elrendezéssel rendelkezett. A tudományos diákköri munkám során olyan mérőfejet terveztem és valósítottam meg, amellyel könnyen és praktikusan mérhetjük a levélminták fluoreszcencia lecsengési idejét. Az új mérőberendezéssel egyrészt kiválthatjuk a komplex és időigényes biológiai mintaelőkészítési lépéseket, másrészt lehetőség nyílik a levélminták differenciáltabb vizsgálatára. Az elkészült mérőeszközzel kelkáposzta leveleken tesztméréseket végeztem. A mérési eredményeimet összevetettem ugyanazon növényből készített izolált minták fluoreszcencia lecsengésével.

• Illés Levente
    Fizikus mesterképzési szak (MSc)
    mesterképzés (MA/MSc)

• Dr. Lenk Sándor