Regisztráció és bejelentkezés

Közösségben élni az V. kerületben

Az V. kerület telis- tele van szebbnél szebb társasházakkal.

Ezekben az épületekben a régi lakosságot az idősebb generáció alkotja, amíg

a többi lakás mind hostelként, vagy ritkábban egyetemisták albérletéül szolgál. A fiatalabb generáció egyáltalán nem része a társasházi lakóközösségeknek, egyszerűen átutazóban vannak jelen a ház életében.

A társasház lakóinak kis túlzással alig van fogalmuk arról, hogy kik és mifélék élnek a szomszédjukban, elmennek egymás mellett és nem alkotnak produktív, együtt gondolkozó, egymásért dolgozó lakóközösséget.

Budapesten az I. kerület mellett a V. kerültben a legalacsonyabb az aktív keresők száma, ezt részben az inaktív lakosság, azaz a nyugdíjas közösség átlagot jóval meghaladó aránya, illetve a születések számának drasztikus visszaesése okozza. Tehát sok a nyugdíjas és a kevés fiatal.

Manapság a lakásaink többnyire kisebb családi egységekre, úgynevezett nukleáris családokra tervezett ingatlanok, amelyben az idős korukra egyedül maradó lakók nehezen birkóznak meg a fenntartás költségeivel és az egyedülléttel. Ezen felül a fiatalabb generációban egyre több az egyszemélyes háztartás, a szomszédsági viszonyok pedig eltűnőben vannak.

Emellett az V. kerület a népesség elöregedésével egyre inkább turista negyeddé, kirakat városrésszé alakul át a hosteleivel, kocsmáival, folklór üzleteivel és drága éttermeivel.

Az itt élő városlakók lassan kiszorulnak a saját életterükből.

Az elmúlt évtizedek társadalmi változásaira, a különköböző típusú lakhatási szükségletekre és az emberek közösségi élet iránt megnövekvő igényeire az V. kerületi társasházak működésének nagyfokú átszervezés szolgálhatna válaszul.

A fentebb említett felvetések miatt lenne fontos a fiatalabb generációnak megfelelő, az anyagi forrásaikat figyelemben tartó körülményeket biztosítani a lakhatásra és integrálni őket az elöregedő népességgel.

A társasházakban a generációk közelebb hozásával, a bizalom, és a jó szomszédsági viszony elősegítésével újból jól működő lakóközösségeket lehetne létrehozni az V. kerületben.

csatolmány

szerző

  • Faddi Dalma
    Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
    egységes, osztatlan képzés

konzulens

  • Alföldi György
    egyetemi tanár, Urbanisztika Tanszék