Drón alapú áramlás- és domborzatfelmérés tesztelése

A drónok használata egyre elterjedtebb napjainkban a különböző mérnöki felmérések során. A víz- és azon belül a folyógazdálkodás területén különösen nagy lehetőségek rejlenek a drónokkal végrehajtott mérésekben. Például az ún. Large-scale particle image velocimetry (LSPIV), Particle tracking velocimetry (PTV), Space-time image velocimetry (STIV) eljárások vagy a radaros sebességmérés valódi alternatívája lehet a hagyományos vízhozammérési eljárásoknak. A domborzati felmérések hasonlóan fontosak az áramlási viszonyok megértéséhez, mivel elsősorban a meder és a hullámtér geometriája határozza meg azokat. Ezen a területen is fontos szerepet fognak játszani a drónok. A most már széles körben használatos lézer alapú távérzékelés (LIDAR) mellett az ún. Sturcture from Motion (SFM) eljárás egy költséghatékony alternatíva lehet a mederben vagy a hullámtérben elhelyezkedő különböző műtárgyak geometriájának feltárásához, amihez drónnal készített felvételeket használhatunk.

A dolgozatomban áttekintem az elmúlt évek drón alapú áramlásmérésinek eredményeit, majd egy Dunai esttanulmányon keresztül kísérletet teszek az SFM alkalmazásával különböző műtárgyak és hullámtéri létesítmények digitális modelljének létrehozására saját drónnal készített videók felhasználásával. A geometriai felmérés mellett a drónfelvételek elemzésével számszerűsítem egy sarkantyú környezetében az áramlási viszonyokat. A mérésekhez egy egyszerű, olcsóbb kategóriás drónnal is elegendő minőségű eredményeket kaphatunk, valamint a domborzati és áramlásviszonyok előállításához használt programok is ingyenesen elérhetők, ezért összességében az eljárás költséghetékonynak nevezhető. Az dolgozatom végén értékelem a vizsgált módszerek alkalmazhatóságát és továbbfejlesztési javaslatokat fogalmazok meg.

• Lükő Gabriella
    Építőmérnöki szak (műszaki alapdiploma BSc szint)

• Dr. Baranya Sándor
    egyetemi docens, Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék