Regisztráció és bejelentkezés

Meghatározható-e a racionális módszer alkalmazhatósági határa képelemző algoritmus segítségével?

A racionális módszer a 19. század óta használt jól bevált empirikus metódus, melyet a mértékadó vízhozam meghatározásra használunk a mérnöki gyakorlatban. A módszer alkalmazásához két fontos feltétel tartozik. Az egyik feltevés, hogy a vízgyűjtő területére érkező csapadék intenzitásának állandónak kell lennie az összegyülekezési idő tartamáig, a másik, hogy a vízgyűjtőt érő csapadék térben is homogén.

A módszer alkalmazhatóságának felső határa függ attól, hogy mekkora vízgyűjtő méretig érvényes az utóbbi feltételezés. A vizsgálatok szempontjából fontos tényező, hogy egyedül a racionális módszer alkalmazható tapasztalati árvízszámítási eljárásként a 0-10 km2 közötti vízgyűjtő területekre. Tudományos Diákköri Konferencia dolgozatunkban ennek a felső határát szeretnénk meghatározni, ugyanis ez a határ általában ökölszabályként kerül csak meghatározásra. Az alkalmazhatóság felső határának meghatározásához németországi radarállomások adatait felhasználva, képelemző algoritmust fogunk használni. A radarfelvételek térbeli felbontása elég részletes ahhoz, hogy nyomon követhessük a csapadékmezők mozgását és számszerűsíthessük az egyes vízgyűjtők lefedettségét és a csapadék egyenletességét. A vizsgáltokhoz, a 2006-2016 közötti időszakokhoz tartozó ingyenesen elérhető németországi radar adatokat használunk.

Az adatok tartalmazzák a órás csapadékösszeg térképeket, 1x1 km-es cella felbontással egy helyi vetületi rendszerben. Ezeket az adatokat először MATLAB-ba beolvastuk és átalakítottuk, hogy a program számára könnyebben kezelhető formátumba kerüljenek. A csapadékösszeg térképeket MATLAB-ban képelemző algoritmus segítségével elemeztük, majd ennek eredményeképpen több különféle statisztikát vizsgálva meghatároztuk az elmúlt 10 év adataiból a racionális módszer használhatóságának felső területi határát.

szerzők

  • Varga Borbála
    Építőmérnöki szak (műszaki alapdiploma BSc szint)
    alapképzés (BA/BSc)
  • Telek Noémi
    Építőmérnöki szak (műszaki alapdiploma BSc szint)
    alapképzés (BA/BSc)

konzulensek

  • Horváthné Dr. Nagy Eszter Dóra
    Adjunktus, Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék
  • Ermilov Alexander Anatol
    Doktorandusz, Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék

helyezés

II. helyezett