Cementkötésű anyagok kémiai korróziójának és ellenállóképességének tanulmányozása

Somlai Bálint III. évf., Kováts Marcell III. évf.

Konzulensek:

Dr. Kopecskó Katalin, Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszék,

Dr. Balázs L. György, Építőanyagok és Magasépítés Tanszék

Az épített környezetünket jelentősen meghatározó vasbeton szerkezetek biztonságosabb és hosszabb élettartamú használata fontos szempont. A beton többkomponensű anyagi rendszer, amelynek viselkedését (szilárdságát, tartósságát és egyéb tulajdonságait) jelentős részben összetevőinek tulajdonságai határozzák meg. A kutatási feladat elsődleges célja, hogy a szokványos betonokhoz képest az agresszív közegekkel (pH <5) szemben nagyobb ellenálló képességgel rendelkező cementkötést biztosítsunk. Mindezen elvárások elsősorban anyagtani, ill. anyagtudományi megközelítéseket igényelnek. Vizsgálataink kiterjednek gyári és laboratóriumi cementek, valamint felhasználásukkal készült cementkötésű anyagok (habarcsok) széleskörű vizsgálataira. Az agresszív vizes környezetek hatását modellkísérletekkel, új kísérleti módszerek kidolgozásával és alkalmazásával vizsgáljuk.

A cementkötésű anyagokat (habarcs, cementpép) érő agresszív kémiai hatásokat eltérő jellegű (ásványi – kénsav és szerves – ecetsav, tejsav) savas környezettel, valamint abráziós hatás mentesen és abráziós hatással is vizsgáltuk. Ezen kívül a próbatesteket a kísérleti körülmények közé eltérő korokban (28, 91 vagy 182 napos kortól), de azonos időtartamra (8 hét) helyeztük el.

A kísérleti körülmények hatására végbement változásokat a következő módszerekkel követtük nyomon: Szilárdság vizsgálat, testsűrűség – sűrűség, porozitás eloszlás higanyintrúziós vizsgálattal, behatolási frontok vizsgálata pásztázó elektronmikroszkópos módszerrel. Az eredmények alapján meghatározható a betonok első környezeti terhelésre alkalmas kora, valamint javaslatot tudunk tenni a megfelelő cementválasztásra, illetve a kísérleti módszerekre, a savkorróziónak fokozottan ellenálló beton vizsgálati módszereinek egységes használatára.

Irodalom:

1. Rieck, C., Hüttl, R. and Busch, D.: Performance of Concrete with Increased Acid Resistance for Natural Draught Cooling Towers, 6th International Symposium on Cooling Towers, Cologne, June 20-23, 2012, p. 8.

2. Scheydt, J.C.: Mechanismen der Korrosion bei ultrahochfestem Beton. KIT Scientific Publishing, Karlsruher Reihe Massivbau Baustofftechnologie Materialprüfung Heft 74, PhD Thesis (2013).

3. Chemical attack on concrete structures. Evaluation of the level of attack potencial and adequate protection principles, DBV-Merkblatt „Chemischer Angriff auf Betonbauwerke 2014. p. 101.

szerzők

• Somlai Bálint
    Építőmérnöki szak (műszaki alapdiploma BSc szint)
  • Kováts Marcell