Perennitas
A Nyárád völgyében fekvő, maros megyei kis település történelmi rétegei miatt első sorban régészeti szempontból jelentős. Mikháza mindezek mellett építészeti értékei miatt is figyelemre méltó, hiszen a falut meglévő és mind a mai napig élő népi építészeti hagyományai is színesítik.
A székely község, mai nevén Călugăreni, településszerkezetét a hosszú, kanyargó főútra felfűzött szalagtelkes rendszer határozza meg. A telkek beépítése jellemzően fésűs, utcafrontos. Eredeti formájában a tervezés helyszínéül szolgáló területen is eszerint helyezkedtek el az építmények. A térségben jellegzetes faragott személykapun keresztül megközelíthető telek utcafrontján helyezkedett el a lakóház, illetve a napjainkban is eredeti formáját őrző nyári konyha. A porta hátsó részében, hagyományos módon, keresztben csűr állt.
Tervemben ezen megszokott elrendezési sémát használva, mégis kortárs elemeket alkalmazva szeretném kialakítani a tervezett fejlesztés fogadótereit. A koncepció fontos eleme az eredeti állapotában meglévő épület megtartása, felújítása és új funkcióval való megtöltése. Az egykori csűr helyére tervezett fogadóépület léptékében a korábbi építményhez igazodik, anyaghasználatában a fejlesztés korábban tervezett elemeire reflektál.
A cél egy olyan beavatkozás létrehozása, amely illeszkedik a meglévő, sajátos falusi szövetbe, erősíti a hely identitását és eközben fontos szerepet játszik a település történelmi rétegeinek bemutatásában.
Forrás:
Vasáros Zs.-Sági G.(szerk.), Mkháza építészeti atlasza, Budapest, 2020.
szerző
-
Ferenczi Natália
Építészmérnöki mesterképzési szak osztatlan
egységes, osztatlan képzés
konzulens
-
Sági Gergely
Egyetemi tanársegéd, Exploratív Építészeti Tanszék