Szivárgáshidraulikai vizsgálatok kavicsos homokban
A mélyépítési mérnöki munkák elvégzéséhez elengedhetetlen a talaj szivárgási tényezőjének ismerete, melynek meghatározása terepi vizsgálatokkal, például próbaszivattyúzással vagy mintavételezéssel történhet. A BME Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék Laboratóriumában 2011 óta folynak kutatások, melyeknek célja a próbaszivattyúzás folyamatának alaposabb megismerése.
A kutatásom során ehhez a témához kapcsolódóan fogok laboratóriumi méréseket végezni kisminta modellel. A kísérletek alapján megfigyelhető, hogyan alakul a vízfelszín görbéje különböző leszívásoknál. A tanszéken 2016 óta zajlanak kutatások az általam is használt modellben, most azonban olyan új anyagon (nagyobb szemcseméretű homokon) fogom a méréseket végezni, melyet korábban még nem vizsgáltak. A mérések célja az anyagra jellemző szivárgási tényező meghatározása, valamint lehetőség szerint kúthidraulikai vizsgálatok végzése. Ezután a kapott adatokat a korábbi kutatások eredményeivel összehasonlítva szeretnék következtetéseket levonni.
A témát rendkívül fontosnak tartom, mivel a felszín alatti vizek az ivóvízellátás nagy részét jelentik, mozgásuk nyomon követése nélkülözhetetlen. Emellett a talajvíz mozgásának átható ismerete segíthet a víz szennyeződésének megakadályozásában, így környezetvédelmi jelentősége sem elhanyagolható. Remélem, hogy a kutatás eredményének felhasználásával más tudományos munkákat is sikerül előre mozdítani, melyek mindannyiunk javát szolgálják.
szerző
-
Gazda Fanni
Építőmérnöki szak (műszaki alapdiploma BSc szint)
alapképzés (BA/BSc)
konzulensek
-
Farkas Dávid
doktorandusz, Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék -