Regisztráció és bejelentkezés

Gyakori kérdések

- etikai kódex 2022 -

 

A TDK JELENTÉSE – tudományos kutatás ill. művészi alkotófolyamat egyetemi hallgatói szinten: saját kutatás illetve alkotás, mely során új eredmény létrehozása a cél. A TDK-zó a témavezető javaslatára, vagy az ő jóváhagyásával határozza meg a kutatás illetve alkotás témáját. Önállóan készíti el magas színvonalon egyéni munkáját, melynek folyamatában a témavezető módszertani segítséget nyújt és a téma kifejtésében irányítja a TDK-zót. , A TDK a kutatás módszertanának elsajátításával, a személyes témavezetői-hallgatói kapcsolattal és a kutatás eredményének magas színvonalú összegzésére irányuló folyamatával – tudományos szekciók esetében elsősorban a PhD, művészeti vagy művészetelméleti szekciók esetén elsősorban a DLA irányú – posztgraduális képzésre is felkészít. Az eredményes TDK-tevékenység értékelése megjelenik a hallgatói ösztöndíjpályázatoknál és a posztgraduális képzések felvételi eljárásaiban is az ott rögzített feltételek szerint. A TDK-pályamunka elkészítése alkotás esetében jellemzően legalább 2-4 hónap, tudományos igényű kutatásnál jellemzően legalább 4-9 hónap. A hallgatók az munkáikat az egyes területeknek megfelelő szekciókban mutatják be. Az alkotásokat (építészeti terv, képzőművészeti alkotás, tárgy, installáció, intermediális alkotás) kiállítás és prezentáció keretében, a tudományos és művészetelméleti munkákat (szaktudomány-területre jellemző tartalmi elvárásokkal) a tudományos publikációk tartalmi és formai követelményeinek megfelelő tanulmánnyal és annak lényegét összegző előadással prezentálják. A tudományos-kutatói és alkotó-művészeti szekciókról és a témajavaslatokról a tanszéki honlapok és a tdk.bme.hu/epk portál adnak tájékoztatást.

 

A TDK ÉS AZ EGYETEMI KURZUSOK: A TDK dolgozat vagy alkotás a hallgatók önálló, a graduális képzésben elvégzendő feladatain felül elvégzett munkája. A kutatás illetve alkotás alapját, inspirációját jelentheti egy oktatás keretei között végzett munka, de a TDK pályamű mind a terjedelem, mind a tartalom mélysége és részletezettsége, mind a módszertan szempontjából több  annál. A TDK pályamunka beadása és a konferencián való bemutatása nem képezheti részét egyetemi kurzus teljesítés követelményeinek. Mindez etikai felelősségvállalást kíván a TDK-zótól és a témavezetőtől egyaránt. 

 

TDK SZERVEZETI KERETEI: A TDK alapja a témavezető és TDK-zó közös munkája. A TDK szervezését a tanszékek TDK-felelősei végzik, munkájukat az ÉPK Kari Tudományos Diákköri Bizottság (KTDB) segíti. A KTDB állandó tagjai az elnök és titkár mellett a tanszéki felelősök, de munkájában részt vehetnek meghívottként a további szekció-titkárok, illetve a Kar doktori iskoláinak delegáltjai is. A BME Építészmérnöki Kar Tudományos Diákköri munkáját a KTDB elnök és titkára irányítja – ők képviselik az ÉPK-t az Egyetemi Tudományos Diákköri Bizottságban (ETDB) és az Országos Tudományos Diákköri Tanácsban (OTDT). Az elnököt és titkárt az ÉPK dékánja bízza meg e feladat ellátásával.


MINŐSÉGBIZTOSÍTÁS: A tudományos kutatás illetve az alkotói folyamat a TDK-zó és konzulense együttműködésén alapul, az oktató, mint témavezető minden módszertani kérdést megbeszél a hallgatóval. A végső beadott pályamunka nyilvános felületen megjelenik, így a TDK-zó és a témavezető szakmai tevékenységének megítélésére is lehetőséget ad. Ezért közös felelősség az elvárható magas színvonal elérése. A hallgatók jelentkezése a témavezetők által jóváhagyott absztraktok leadásával válik véglegessé. Az absztraktok megfelelő minőségének ellenőrzése a témavezetők mellett az adott témát kiíró tanszék TDK felelősének feladata, a KTDB elnökének felügyeletével. Javaslatukra a KTDB dönthet egyes pályaművek elutasításáról. Az egységes követelmények (etikai felelősség, határidők, formai és tartalmi elvárások) ismertetésére a KTDB évente tavasszal konferenciaindító előadásnapot rendezés, ahol a TDK-n indulóknak ajánlott a részvétel. 




Mi is az a TDK?

A TDK a Tudományos DiákKör rövidítése. Előzménye, hogy a felsőoktatási intézményekben korábban egy-egy vezető oktató köré gyűlve több hallgató végzett tudományos kutató munkát. Mára a legtöbb esetben valóságos "körről" ugyan nem beszélhetünk, de a a lényeg - az oktatott tananyag rutinszerű gyakorlásán túlmutató, tudományos igényességű, vezetett munka - megmaradt. A kutatás témáját legtöbbször az oktató határozza meg és közvetett (pl. tanszéki hirdetmény) vagy közvetlen (a hallgatók megszólítása) módon kerül kapcsolatba a téma iránt érdeklődő hallgatókkal, akik rövidebb-hosszabb időn keresztül foglalkoznak a felvetett feladat megoldásával. 

Milyen témával lehet TDK-zni?

A meghirdetett témák körére, a vizsgálatok milyenségére nincs semmiféle kötött előírás azon felül, hogy mutasson túl a graduális képzésben oktatott tananyagon. Az egyéni érdeklődés, képesség, a ráfordított idő és a konzulenssel való összhang határozza meg, hogy a kutatott téma kidolgozásában milyen messzire jut valaki. Az is előfordulhat, hogy személyes szimpátia alapján maga  a hallgató keresi meg oktatóját és kéri meg egy tudományos téma kiírására.

Hogyan történik a TDK dolgozat bemutatása?

A TDK munka eredményeinek bemutatására a BME minden évben - rendszerint november első felében - TDK konferenciát rendez. A Konferenciára előzetesen regisztrálni kell a szemeszter elején megadott határidőn belül (Letöltés). A Konferencián való részvétel  feltétele a végzett munkát összefoglaló dolgozat elkészítése, beadása és egy szóbeli előadás megtartása. A dolgozat beadását rendszerint fél-egy éves kutató munka előzi meg, de egy jól sikerült nyári gyakorlat, esetleg külföldi részképzésben végzett munka alapján is összeállhat olyan anyag, amibõl dolgozat születhet. A legsikeresebb dolgozatokkal a kétévente megrendezésre kerülő országos konferenciára (OTDK) is lehet nevezni. 

Mi egy TDK dolgozat haszna?

Egy TDK-dolgozat készítésének számos előnye van. Az egyik az erkölcsi - és részben anyagi - siker, amit a házi illetve az országos konferencián elért helyezés jelent. Ez plusz pontokat jelent a különféle ösztöndíjak (Erasmus, Kari Ösztöndíj) elbírálásakor, a posztgraduális (doktori) képzésre való jelentkezésnél és sok esetben az elhelyezkedésnél is. Nem elhanyagolható az a tapasztalat, amit a szóbeli előadásra való felkészülés és maga az előadás jelent. Mivel Karunkon egyre kevesebb esetben kell szóbeli vizsgát tenni, a szakmai tárgyú előadókészség gyakorlására kevés mód nyílik. A munkába állást rendszerint szóbeli interjú is megelőzi, ahol sok múlik a jelölt fellépésén, vitakészségén. Emellett a tudományos pályát választóknak rendszeresen kell különféle szakmai konferenciákon előadniuk, amihez egy TDK konferencia jó gyakorlási lehetőséget nyújt. 

Ki bírálja el a TDK dolgozatot?

A dolgozatot két független bíráló minősíti adott szempontok alapján. Az előadásokat a kari szervezésű szekciókban szakmai bizottság előtt kell megtartani. A dolgozatra és az előadásra adott pontok összege alapján állapítja meg a bizottság a sorrendet és tesz javaslatot a kiadandó díjakra. 

Hogyan zajlik a dolgozat regisztrációja?

A számítógépes rendszerbe bejelentkezett hallgatók a regisztráció időtartama alatt tetszőleges számú dolgozatot regisztrálhatnak.  Az adatlap 5 kitöltendő oldalból áll, a rendszer csak teljesen kitöltött oldalról enged továbblépni. Meg kell adni a dolgozat, a szerző(k) és a konzulens(ek) adatait, a dolgozat magyar és angol nyelvű összefoglalását, és végül a hallgatói nyilatkozat kitöltésével a jelentkezés véglegesíthető. Egyes szekciókban kötelezően csatolandó egy kép vagy tabló, a többi szekcióban a hallgatók szabadon dönthetnek arról, hogy csatolnak-e az absztrakthoz képet. A TDK dolgozat regisztrációjának véglegesítése meg kell történjen a regisztráció időtartama alatt.