Moduláris RoBERTa alapú architektúra heterogén orvosbiológiai adatfúzióra

A transformer-ek új megközelítést kínálnak a nagyméretű, különböző modalitásokban és omikai területeken elterjedt orvosbiológiai adatok egységesítésére. A multimodális adatokhoz egy új moduláris architektúrát javaslunk, amely robusztus mechanizmust kínál a hiányzó információk kezelésére. A modellt genetikai, demográfiai, laboratóriumi, diagnosztikai és gyógyszerfelírási adatok felhasználásával értékeljük, a depresszióval kapcsolatos multimorbiditásra és polifarmáciára összpontosítva. Megvizsgáljuk a harmonizált és moduláris reprezentációkat, különös tekintettel a betegek klaszterezésére. Továbbá kiértékeljük a megtanult reprezentációk felhasználását jövőbeni megbetegségek és gyógyszerfogyasztás előrejelzésére, összehasonlítva hagyományos gépi tanulási módszerekkel.

szerzők

• Marosi Márk
    Mérnök informatikus szak, mesterképzés
    mesterképzés (MA/MSc)