Regisztráció és bejelentkezés

A láthatatlan feltérképezése: Korai flow karakterisztikák felhasználása a szolgáltatásromlás észlelésére a nem megfigyelhető hálózati forgalmi szegmensekben erőforráskorlátozott környezetben

A mai összekapcsolt világban kiemelkedő fontosságú egy stabil és hatékony hálózat, különösen az otthonokban. Az otthoni hálózati eszközök ugyanakkor gyakran korlátozva vannak hardveres képességeiket tekintve. Emiatt a hálózati forgalom gondos monitorozása kihívást jelent, ami potenciálisan nem észlelt szolgáltatásminőség-romláshoz vezethet a hálózaton belül.

Ezt a problémát a kutatásban egy gyakorlati és innovatív módszertannal közelítem meg, elsősorban az otthoni helyi hálózatok (LAN) monitorozására összpontosítva. A csomagok érkezése között eltelt idő (Packet Inter-Arrival Time – PIAT) egy ígéretes metrika, melyet egy adott csomagszámig elemzek egy adott hálózati folyamban, mielőtt a hálózatvezérlés hardveres gyorsításra kerülne. Ezzel a stratégiával megalapozott feltételezéseket lehet tenni a hálózat állapotáról, még olyan helyzetekben is, ahol a részletes monitorozást hardveres korlátozások nehezítik.

A módszertan alapja a folyamok megfigyelhető részében lévő mintázatok azonosítása, melyek betekintést nyújthatnak a nem megfigyelhető szegmens lehetséges állapotába. Ezen megközelítés egyensúlyt kínál a korlátozott erőforrások kihasználása és a hatékony hálózati monitorozás között.

Az előzetes eredmények azt mutatják, hogy a PIAT értékek rendellenességei és tartós emelkedései utalhatnak a LAN-on belüli szolgáltatási minőségromlásra. Bár a megközelítés alapvetően valószínűségi, alapként szolgálhat azon finomított módszertanok létrehozásához, amelyek erőforráskorlátozott környezetekben a szolgáltatásminőség-romlási mintázatok észlelésére és megértésére irányulnak.

A kutatás friss perspektívát kínál a hálózati monitorozás és optimalizálás területére. A hangsúly a hálózati viselkedés és a felhasználói élmény finomságainak megértésére helyeződik a hardveres korlátozások keretein belül. A hálózati stabilitás és hatékonyság fenntartásában érdekeltek számára egy jobb felhasználói élményhez és javított hálózati teljesítményhez vezető utat mutat be.

szerző

  • Bicski Bálint
    Mérnök informatikus szak, mesterképzés
    mesterképzés (MA/MSc)

konzulens

  • Dr. Pekár Adrián
    tudományos főmunkatárs, Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék