Hangterjedés és kozmikus sugárzás mérése CanSat műholddal

A CanSat Európa egy nemzetközi verseny középiskolásoknak, ahol a diákok megépíthetik a saját CanSat műholdjukat. A CanSat név a műhold alakjáról és méretéről árulkodik: a verseny előírása szerint a műhold vázának egy 330 ml - es kólásdobozéhoz hasonló hengernek kell lennie. A verseny központi része egy vagy akár több kísérlet elvégzése 400-1000 m magasban a CanSat műholddal, ezzel szimulálva valós, kis méretű műholdak működését (pl. SMOG-1 PocketQube). Kutatómunkánkban a kísérleteket fogjunk megtervezni és tesztelni, illetve megépíteni a CanSat kísérletekhez szükséges komponenseit. A két kísérlet, amit el fogunk végezni a hangsebesség változásának magasság függvényében illetve kozmikus sugárzás Geiger-számlálóval való mérése . Ehhez fogjuk megépíteni a CanSat prototípust, amely képes az említett mérések elvégzésére: feladatunk az áramköröket megtervezni és elvégezni a jelfeldolgozást, adatokat kommunikálni, majd vizualizálni és elemezni a kapott adatokat.

szerzők

• Dévényi Róbert