MRC-100 egyetemi műhold elsődleges hasznos terhe

Elkészült 2020-ban egy térkép, ami az egész Földet lefedő elektromágneses szennyezettséget mutatja a digitális földfelszíni TV adók frekvenciasávjában. Ehhez a mérési adatokat a SMOG műholdak fedélzetén helyetkapó spektrumanalizátorok szolgáltatták.

Dolgozatomban a következő egyetemi műhold elsődleges tudományos kísérletét mutatom be. Ez egy jóval szélesebb frekvenciatartományt lefedő spektrumanalizátor, ami 30MHz-től 1700MHz-ig képes monitorozni a rádiófrekvenciás szennyezettséget LEO pályán. Ezen elektromágneses sugárzások egyrészt zavarhatják a műholdakkal való kommunikációt (fedőtérerősséget létrehozva), másrészt energiapazarlás kisugározni például TV vagy rádió adásokat az űr felé,

Ismertetem a környezeti viszonyokat, a rendszer felépítését, működését, a tervezési szempontokat és a jelfeldolgozási lépéseket.

Ezen kísérlet lehetőséget nyújthat egy következő szennyezettségi térkép megalkotására, immár egy jóval szélesebb frekvenciatartományban.

• Nagy Dominik Gábor
    Űrmérnök