Regisztráció és bejelentkezés

Digitális iker vizualizációja kiterjesztett valóságban ipari környezetben

Az emberi érzékelést vizsgálva megállapítható, hogy a bennünket érő ingerek nagy részét vizuális formában észleljük, így az életünk legtöbb területén erősen támaszkodunk a látó szervrendszerünkre, hiszen látásunk segítségével tájékozódunk, azonosítunk objektumokat, figyelünk biztonságunkra, végezzük munkánkat, illetve gyakran a szórakozásunknak is elengedhetetlen része. Az érzékelésünk erre a formájára fektetett nagy hangsúly, valamint a vizuális élmények gazdagságának lehetőségei a technológia fejlődésével elkerülhetetlenné tették, hogy informatikai megoldásokkal átlépjünk a hagyományos látás korlátain.

Ebben szolgál segítségül a kiterjesztett valóság (Augmented Reality, AR) mely digitális információkkal és virtuális objektumokkal nyitja meg érzékelésünk új dimenzióit. Általa nyerhetünk széleskörű támogatást olyan területeken, mint például az oktatás, szórakozás, művészetek, sport, egészségügy, közlekedés, turizmus, építészet, tervezés, gyártás, karbantartás és a logisztika. Ahogy a hétköznapokban, a kiterjesztett valóság az ipari gyakorlatban is ígéretes eszköznek bizonyul, hiszen egy ilyen jellegű dinamikus, interaktív, intuitív és felhasználóbarát adatmegjelenítés használata csökkentett hibaszázalékot, gyorsabb és pontosabb döntéshozatalt, hatékonyabb elemzést, megnövelt biztonságot, ezáltal javuló termelékenységet eredményez.

Az ipari gyártórendszerek egyre népszerűbb tervezési módszere a virtuális beüzemelés digitalizációs eljárása, mely során a gyártósorunk vezérlő-logikájának fejlesztését el tudjuk végezni annak digitális ikrén. A digitalizáció számos előnye ellenére azonban gyakran bizonyulhat nem elég kézzelfoghatónak, hiszen a kiberfizikai rendszerek strukturált architektúrájának és szerkezetének elemi szintű átlátása sok esetben igényel magasabb szintű absztrakciós gondolkodást, mint egy fizikai infrastruktúra esetében. A Kiterjesztett Valóság (AR) az ilyen virtuális infrastruktúrák vizualizálására egy alkalmas immerzív technológia.

Dolgozatomban egy ipari folyamatnak a kiterjesztett valóság technológiájával való vizuális támogatásának megtervezését és implementálását tárgyalom, melyben egy PLC (Programable Logical Controller) által vezérelt, virtuálisan beüzemelt gyártósor fizikai infrastruktúráját egészítem ki digitális ikrének a valóságban nem létező modellelemeinek megjelenítésével és illesztésével. Az általam készített megoldás amellett, hogy a szó szoros értelmében látványosan segít a tervezés alatt álló eszközök és a meglévő fizikai eszközök illeszthetőségének vizsgálatában, a későbbiekben is reprezentatív és interaktív módon nagyban hozzá tud járulni az üzem operátori munkáihoz.

szerző

  • Illés Tamás
    Villamosmérnöki szak, mesterképzés
    mesterképzés (MA/MSc)

konzulens

  • Dr. Varga Pál
    egyetemi docens, Távközlési és Médiainformatikai Tanszék

helyezés

III. helyezett