Regisztráció és bejelentkezés

Beosztások Fairness Through Awareness szerinti igazságossága

A mindennapi életben gyakran találkozhatunk beosztásokkal, elég egy iskolai órarendre gondolni vagy egy munkahelyi feladatfelosztásra. Ezek készítése sokszínű és gyakran komplex feladat, több tervezési stratégia és elmélet létezik; azonban nehéz olyat találni, mely minden beosztási problémára helyes megoldást ad. Gyakran szükséges elfogadni, hogy az elkészült beosztás nem tökéletes vagy bizonyos szempontokat figyelmen kívül hagy.

Egy ilyen szempont az igazságosság vagy fairség, melynek felderítése fontos feladat, hiszen előfordulhat, hogy a résztvevők beosztásakor olyan adatok is a számítás alapját képzik, melyek érzékenynek minősülnek (nem, rassz stb.). A fogalmat több módon is meg lehet határozni, ezek közül az irodalomban az egyik legnépszerűbb a Fairness Through Awareness (FTA), mely a beosztásban szereplők hasonlóságát veszi figyelembe.

Dolgozatomban célom egy olyan emberi beavatkozást nem igénylő módszert alkotni, mely képes ezt az igazságosságot mérni, így lehetővé téve beosztások összehasonlítását, függetlenül attól, hogy melyik beosztási problémáról van szó.

Ennek érdekében egy matematikai modellt alkotok, mellyel leírhatunk tetszőleges beosztást, illetve megvizsgálom, hogyan lehetséges a fentebb említett fogalmakat leírni és alkalmazni. Az így létrehozott algoritmust szoftverként is implementálom.

Eredményemből látható, hogy lehetséges teljesen általános algoritmusokat létrehozni, hogy az FTA szerinti fairséget mérjük és felhasználjuk összehasonlítási alapként. A modell lehetővé teszi azt is, hogy absztraktan gondolkodjunk beosztásokról, illetve kis kiegészítésekkel elérhető, hogy a fairség csak egyetlen szempont legyen sok közül.

szerző

  • Rónai-Kovács Martin Roland
    Mérnök informatikus szak, mesterképzés
    mesterképzés (MA/MSc)

konzulens

  • Jáhn-Erdős Szilvia
    Doktorandusz, Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék