Regisztráció és bejelentkezés

Modellvezérelt üzleti döntések támogatása privát adathozzáférést garantáló blokklánc okosszerződések alkalmazásával

Szervezetek együttműködése során kritikus kérdés a közösen használt rendszer üzemeltetése és a rendszerbe vetett bizalom. A blokklánc technológia lehetőséget kínál arra, hogy akár ellenérdekelt felek is úgy tudjanak együttműködni, hogy biztosítsák adataik védelmét és kizárják a visszaélés lehetőségét. Több szektorban is találkozhatunk olyan szervezetekkel vagy vállalatokkal, amelyek működéséhez a kollaboráció elengedhetetlen. Az együttműködés szabályait leírhatjuk üzleti folyamatként, illetve ezekbe ágyazott üzleti szabályrendszer formájában is.

Szabály alapú döntések modellezésének szabványos nyelve a DMN (Decision Model and Notation), az Object Management Group által elfogadott szabvány, melynek segítségével üzleti szakértők számára is olvasható, hierarchikus, közvetlenül kiértékelhető, üzleti folyamatokba ágyazható szabályrendszer készíthető. Ezeket a döntési táblákat alkalmazhatjuk többek között adatok érvényesítésének vizsgálatára, csoportosításra, kalkulációra és komplex döntések szabványos leírására. Elosztott üzleti együttműködésekben ugyanakkor gyakori, hogy a döntési logika és maguk a döntési faktorok bizalmasak, azokat az egyes szereplők nem akarják felfedni. A munkám során üzleti szabályrendszerekből állítok elő automatikusan olyan blokklánc alapú alkalmazásokat, melyek figyelembe veszik az adatrejtés (privacy) szempontjait is. Munkámat digitális jegybankpénz (Central Bank Digital Currency) kezelését bemutató esettanulmányon keresztül ismertetem.

Vállalatközi blokklánc rendszerek megvalósításához az egyik leggyakrabban alkalmazott technológia a Hyperledger Fabric privát blokklánc keretrendszer, amely az ipari felhasználási esetek széles körét támogatja. A Fabric paraméterezhető hálózati és együttműködési mechanizmusokat nyújt és testreszabható adatrejtési módszereket támogat, így a blokklánc csomópontjainak csak egy része látja a döntélhozatalban felhasznált adatokat, de mindegyik eltárolja azok hash értékét. Kettő okos szerződést implementáltam munkám során, amelyek kezelik a blokkláncon tárolt információkat és elválasztják az üzleti logikát és az adatok hozzáférésének szabályozását, tetszőleges számú szabályrendszerre. Az egyik szerződés üzleti szabály kiértékelő motor funkcionalitást tölt be, a kiértékelendő szabályrendszerből automatikusan előállított adatstruktúra kódolja el a döntési logikát, a végrehajtási szemantika a DMN által definiált szabályillesztési módokat követi. A döntési folyamat során az általam elkészített hozzáférést vezérlő okos szerződés felelős a szerepalapú hozzáférési sémá betartásáért. A jogosultságok felvétele a szabályrendszer eltárolásával egyidőben, automatikusan történik, a feltöltést megelőzően érdemes a szabályrendszeren megfelelősségi ellenőrzést futtatni, hogy a blokkláncon minden esetben a kritériumoknak megfelelő szabályrendszert tudjunk eltárolni, a munkámban erre is adok megoldást. Egyedi adatmodellt alkalmaztam a szabályrendszer tárolására, továbbá a kiértékelés folyamatának követésére, ezzel elősegítve az adatvédelemés a végrehajtás nyomonkövethetőségének szempontjait. Az általam elkészített módszer bemutatja hogyan használhatjuk ki egy privát blokklánc előnyeit egy részszámításokra bontható probléma esetén.

szerző

  • Benyák Bence József
    Mérnök informatikus szak, alapképzés
    alapképzés (BA/BSc)

konzulensek

  • Dr. Gönczy László
    docens, Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék
  • Dr. Klenik Attila
    Tudományos munkatárs, Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék

helyezés

II. helyezett