Regisztráció és bejelentkezés

Hibaelhárítás támogatása induktív következtetés segítségével

A világon nincs olyan ember alkotta rendszer, amely hibátlanul működne, ezért a hibadiagnosztika elengedhetetlen a rendszerleállások okozta kiesések és a karbantartási idők csökkentése érdekében. A rendszerek egyre összetettebbé válásával párhuzamosan a diagnosztikai problémák megoldásai nehezen skálázódnak. Az ipar által jelenleg használt módszereknél jellemzően egy magasabb fokú automatizálási és agilisabb diagnosztikai megközelítésre van szükség.

A dolgozat a klasszikus rendszer szintű diagnosztika eredményeiből kiindulva bemutat egy újszerű, induktív logikai programozás (ILP) alapú, adatvezérelt hibaelhárítást támogató megközelítést és annak egy prototípusán alkalmazási példákat. Kifejezetten új elem, a szakterületi tudás alapú optimalizációs feladatok támogatása. A dolgozat tárgyalja még a javasolt megközelítés előnyeit, illetve szinergiáját a meglévő megoldásokkal.

A hibaelhárítási problémák induktív logikai programozás alapú támogatásának egyik fő előnye, hogy a kikövetkeztetett, hibajavítást támogató szabályok megmagyarázhatóak, ami a kritikus rendszerek szempontjából elengedhetetlen. Emellett a logika alapú módszerek nem igényelnek nagy mennyiségű adatot a következtetések levonásához, így a szabályrendszer kinyerése gyorsan lezajlik.

A szakterületi tudás és modellek felhasználásával lehetővé válik, hogy az elemzés megoldása egy pontosabb képet adjon a problémáról és kiterjeszthető legyen olyan speciális esetekre is, ahol a klasszikus megoldásoktól eltérően kell kezelni a meghibásodásokat.

Az adatvezérelt hibadiagnosztika alapja az adatgyűjtés és adatfeldolgozás. Az összetett rendszerek hatalmas mennyiségű adatot generálnak, amelyek hatékony feldolgozására van szükség. A kvalitatív modellek átláthatóbb képet adnak a komplex rendszerekről szimbolikus, könnyen érthető módon, továbbá ezen modellek tetszőlegesen skálázhatók, és támogatják a széleskörben használt modellellenőrzési és diagnosztikai technikákat.

A dolgozat tárgyalja az ILP segítségével történő szakterületi tudás alapú optimalizációs hibaelhárítási megoldásokat. Megvizsgál egy Answer Set Programming alapú ILP keretrendszert, a FastLAS-t, és példákon keresztül szemlélteti a bemutatott megközelítést.

szerző

  • Welker Gergő
    Mérnök informatikus szak, alapképzés
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Földvári András
    Doktorandusz, Méréstechnika és Információs Rendszerek Tanszék

helyezés

II. helyezett