Regisztráció és bejelentkezés

Természetes eredetű hatóanyagok sejtadhézióra gyakorolt hatásának feltárása

A sejtek szervezetünk legkisebb egységei, melyek szövetekké szerveződnek az úgynevezett sejtadhézió révén. A sejtadhézió során megkülönböztetünk sejtek közötti, és a sejt és a sejten kívüli állomány, az extracelluláris mátrix (extracellular matrix, ECM) közötti adhéziót. Az extracelluláris mátrix egyik komponense a fibronektin, melynek jelentős szerepe van a sejtek adhéziójában, növekedésében, vándorlásában és differenciálódásában.

Bizonyos hatóanyagok befolyásolják a sejtek adhézióját, ezáltal befolyásolhatják a sejtek egymással és az extracelluláris mátrixszal történő kommunikációját is, így jelentős hatással lehetnek a sejtek működésére.

Munkám során egy evaneszcens tér alapú jelölésmentes optikai bioszenzorral, a rezonáns rácsos hullámvezető (Resonant Waveguide Grating, RWG) módszerrel valós időben vizsgáltam az élő sejtek adhéziós kinetikáját különböző természetes eredetű hatóanyagok jelenlétében, fibronektin bevonaton.

A módszer által szolgáltatott adatokból számos sejtélettani folyamat időbeli lefolyását lehet nagy érzékenységgel követni. A jelölésmentes optikai bioszenzorok előnye, hogy a biomolekuláris kölcsönhatásokat esetlegesen befolyásoló jelölések nélkül végezhetjük méréseinket. E technikák analitikai jelentősége vitathatatlan napjainkban az orvosbiológiai kutatások, egészségügy, gyógyszeripar és a környezetvédelem területén.

szerző

  • Tóth Kinga
    Egészségügyi mérnök szak, mesterképzés
    mesterképzés (MA/MSc)

konzulensek

  • Dr. Péter Beatrix
    tudományos munkatárs, EK MFA (külső)
  • Dr. Bonyár Attila
    Egyetemi docens, Elektronikai Technológia Tanszék

helyezés

I. helyezett