Regisztráció és bejelentkezés

Karbénulást szenvedett stroke-betegek felépülésének segítése e célra alkalmas elektromiográfia alapú eszköz tervezésével és hozzá tartozó applikáció készítésével

Az izombénulással járó betegségek gyakorisága igen magas, a Stroke Alliance for Europe szervezet 2015-ös felmérése szerint Magyarországon 100000 lakosból 763-at érint a stroke valamilyen formája, amely az esetek 60%-ában az egyik kar bénulásával jár.

Célom a kar izombénulásával járó betegségek, leginkább a stroke áldozatainak segítése erre alkalmas, elektromiográfián alapuló, biofeedback-ként szolgáló eszköz fejlesztésével és hozzá tartozó applikáció készítésével.

Az ehhez alkalmazott technológia az elektromiográfia, mely a vázizmok elektromos aktivitásának mérésére szolgál. Ezen adatok rögzítése felületi elektródák segítségével történik, a vezetési sebesség, az amplitúdó és az időtartam mérésével.

A gyógyuláshoz szükséges otthoni gyakorlást nagyon sokan feladják, mert sokáig szemmel nem látható a fejlődés. Ezt a felépülési folyamatot szeretném megkönnyíteni egy olyan eszközzel, mely folyamatosan ellenőrzi az izmok legkisebb aktivitását is, és az applikáció gyakorló programjain keresztül visszajelzi a mért adatokat a felhasználónak. Nagyon sok értékes erőforrást tudnánk megtakarítani az egészségügyben, ha rendelkezésünkre állna egy olyan eszköz, amely képes megfelelő szinten támogatni az izombénulást szenvedett emberek felépülését.

szerző

  • Tóbiás Anna
    Villamosmérnöki szak, alapképzés
    alapképzés (BA/BSc)

konzulensek

  • Dr. Márton Gergely
    Tudományos munkatárs, ELKH Természettudományi Kutatóközpont (külső)
  • Dr. Ender Ferenc
    Egyetemi Docens, Elektronikus Eszközök Tanszék

helyezés

III. helyezett