Nagy pontosságú pozíciós adatokon alapuló általános kültéri és beltéri emberi mobilitási modell

Manapság szinte az összes okostelefon és hordozható eszköz képes a globális vagy helyi pozicionálásra és a navigációs rendszerek a mindennapi életünk részét képezik. Az utóbbi években a beltéri pozicinolására használt technológiák fejlesztésére koncentráltak az olyan kiaknázatlan lehetőségek miatt mint a beltéri útkeresés, személyzetfelügyelet, helyfüggő azonosítás és így tovább. Az emberi mozgás jellemzőinek megértése és leírása sok éve a figyelem középpontját képzi különböző kutatói csoportoknak. Távközlésben dolgozó mérnökök, programozók, statisztikai fizikusok és közgazdászok méréseket végeznek, elméleteket gyártanak és hozzáadott-értékkel bíró pozíción alapuló szolgáltatásokat fejlesztenek. A mobiltelefonhálózatok, a globális helymeghatározó rendszer (GPS), a helyspecifikus közösségi platformok (pl.: Foursquare) és az úgy nevezett crowdsensing elterjedésével a rendelkezésre álló adathalmazok mennyisége és változatossága, melyekből mobilitási tulajdonságokat lehet kinyerni, illetve amik alapján a modelleket validálni lehet folyamatosan nő. Érdekes módon a beltéri mobilitás vizsgálata messze kevesebb figyelmet kapott eddig.

Nincs beltéri emberi mozgásra egy átfogó generatív és adatvezérelt modell, melyet gyakorlati célokra is fel lehetne használni. Egyedi, több mint 110 millió rekordból álló adatkészlet használatával lehetőségünk nyílik nagy pontosságú mozgási paraméterek kiszámítására. Olyan emberi mozgási modellt építünk mely valós nyomkövetési adatokon alapszik, egyszerű matematikai módszerekkel leírható, kültért és beltért magába foglaló környezetre illeszkedik, mint például egy egyetemi kampusz, iroda park vagy egy városi kerület és lefedi mind az egyéni mind a csoportos mozgást. A modell szimulációk elvégzésre használható építkezések tervezési fázisában vagy vészhelyzeti kiürítési tervek készítésére.

• Dobreff Gergely
    Mérnök informatikus szak, alapképzés

• Dr. Toka László
    egyetemi docens, Távközlési és Médiainformatikai Tanszék