Villamos kisülések terjedési sebessége és jelentősége FAM során

A nagyfeszültségű hálózaton végzett feszültség alatti munkavégzés során Magyarországon a potenciálon végzett munkamódszer terjedt el. Az effajta munkálatok során rendkívül fontos, hogy a különböző potenciálon lévő részek között fennálljanak a megfelelő védőtávolságok, melyek biztosítják a munkát végző személy biztonságát a villamos átütéssel szemben. Az aktuális előírásokban található védőtávolságok és a távvezeték oszlop méretek miatt előfordul olyan elrendezés, mely esetében munka közben a kis távolságok miatt nem végezhető el feszültség alatti munkavégzés. Mivel a hálózatra újonnan felszerelt csökkentett méretű szerelvények a hálózat jelentős részén kizárják a feszültség alatti munkavégzést, létjogosultságot nyerhet a tengeren túlon gyakran alkalmazott hordozható védőszikraköz használata, mely képes lecsökkenteni a munkahelyen megjelenő legnagyobb túlfeszültség értékét, melynek köszönhetően az aktuális előírásokban szereplő védőtávolságok redukálhatóvá vállnak. A védőszikraköz működési elve, hogy bizonyos feszültségtartományban az elektródái között átütés következik be, ezzel megszüntetve a feszültség további emelkedését, megakadályozva a munkahelyen történő villamos átütést.

Dolgozatomban a védőszikraköz felszerelési helyének és kialakításának meghatározásában kulcsfontosságú kérdéssel, a villamos átütés kialakulásának idejével foglalkozom. A probléma lényege, hogy megfelelően nagy csúcsértékű túlfeszültség megjelenése esetén a villamos átütés kialakulása elindul a védőszikraköz elektródái és a munkahelyen kialakult spontán szikraköz elektródái között egyaránt, emiatt biztosítani kell azt az elrendezést, mely esetén kellően nagy valószínűséggel a védőeszköz hamarabb reagál átütéssel a megjelenő túlfeszültségre, mint a munkahelyen kialakult spontán szikraköz.

• Halász Bálint Gergely
    Villamosmérnöki szak, mesterképzés