Hiszterézismotor ellenőrző és tervező számítása

A hiszterézis elvén működő villamos gépek jelenleg nem elterjedtek, az iparban ritkán használják őket futószalagok meghajtására a fordulatszám-független nyomatékuk miatt, illetve előfordulhat járművekben, ahol fékezésre használják. Egyszerű felépítése miatt azonban szupravezetők alkalmazásánál a használatuk előnyös lehet.

TDK dolgozatom hiszterézismotor elemző számításával foglalkozik. Összegyűjtöttem a hiszterézis jelenségéről a tanulmányaim során szerzett ismereteimet, ezeket kibővítettem különböző modellezési lehetőségekkel. A számításokat egy egyszerű fiktív gépmodellen végeztem, a hangsúlyt a hiszterézis jelenségének hatására, annak modellezésére fordítva. Különböző hiszterézis-modelleket vizsgáltam a hiszterézis-gép állandósult aszinkron üzemére, valamint ezekből kiindulva alkalmas egyszerűsítésekkel számítottam a gép állandósult szinkron üzemállapotát is.

• Szalay Dániel
    mérnökinformatikus