Rejtett Markov modell alapú távolság metrika forgalmi minták összehasonlítására

Az internet egyre szélesebb körben való elterjedése lehetővé tette felhasználók számára a böngészés és internet rádió hallgatása mellett számos tartalmak megosztását, feltöltését különböző megosztó oldalakra. A felhasználók így sokféle tartalmat érhetnek el, például végignézhetnek egy videót vagy élő műsort, vagy éppen kedvenc zenéiket hallgatják internetes rádión keresztül. Ezzel szemben a háttérben ezen oldalak vagy alkalmazások akár teljesen különböző hálózati forgalmat generálhatnak, így ezek elemzése korántsem tekinthető egyszerű feladatnak. Az évek során a kutatók rengeteg olyan módszerrel álltak elő, melynek segítségével két forgalmi mintáról meg tudjuk állapítani, hogy bizonyos tulajdonságaik mennyire hasonlítanak egymáshoz. Ezen módszerek döntő többsége sokszor pusztán azon alapul, hogy a forgalmi mérés egy bizonyos jellemzőjéből statisztikát rajzolnak, majd vizuálisan állapítják meg a hasonlóságot.

A dolgozat során bemutatásra kerül egy lehetséges megoldás erre a problémára, amely képes két forgalmi mérési minta hasonlóságát kvantitatívan leírni egy távolság metrika alapján. Ennek folyamán tanulmányoztam egy megfelelő módszert, ami rejtett-Markov modellek segítségével definiál távolság metrikát tetszőleges két idősor között. Megvizsgáltam, hogyan lehet ezt a módszert speciálisan alkalmazni forgalmi mintákra, így például kideríteni a segítségével, hogy ha a csomag időérkezések hasonlítanak egymáshoz, akkor ugyanez elmondható lesz-e a csomagméretekre.

• Korényi Priszcilla Milla
    Mérnök informatikus szak, alapképzés