Regisztráció és bejelentkezés

Flexibilitás termékek a villamosenergia-piacon

Közgazdaságtani értelemben az energiapiacok sajátos tulajdonságokkal rendelkeznek. A villamosenergia-piacokra és a gázpiacokra is jellemző, hogy a kereskedés elválik a fizikai teljesítéstől, a vezetékinfrastruktúra tulajdonosa monopol helyzetben van, a vezetéken szállítási, fizikai korlátok vannak. A lekereskedett földgázt és villamos energiát a rendszerirányítónak kell eljuttatnia a vevőhöz, ügyelve a hálózat működéséből adódó fizikai korlátokra, szűk kapacitásokra.

A fizikai szállítások mögötti pénzügyi teljesítéshez a villamosenergia-piacot több különböző termékkel fedik le. Az energia alapján kereskedett és elszámolt termékek csoportokra oszthatók az alapján hogy napon belüli, másnapi vagy határidős termékről beszélünk. Ezek a termékek még számos egyéb jellemző alapján külön bonthatók, így időtartam alapján is (zsinór, csúcs, órás, heti, stb.). Amennyiben a kereskedett villamos energiától eltér a mérlegkör – azon belül a felhasználók fogyasztása, illetve termelése –, kiegyenlítő energiát köteles fizetni. A kiegyenlítő energia ára függ többek között az aktuális rendszerállapottól és az eltérés irányától.

Az ellátásbiztonságot a rendszerszintű szolgáltatások piaca biztosítja. A villamosenergia-rendszer üzemállapotainak függvényében a rendszerirányító folyamatosan igénybe veszi a primer- és szekunder, szükség esetén a tercier tartalékokat is. A szabályozási piactól függ, hogy a rendszerirányító csak az igénybe vett energiáért vagy a rendelkezésre állásért is fizet. Eközben az induktív fogyasztók miatt feszültség-meddő szabályozást végeznek, míg más erőművek blackstart szolgáltatásként készenlétben is állhatnak.

Ebben a komplex rendszerben az alaperőművek – Európa szerte egyre több atom- és szénerőművet vonnak ki – kiszorulása, a decentralizáció, illetve a növekvő időjárásfüggő megújulók mellett újfajta igények merülnek fel. Ilyen műszaki értelemben a hirtelen terhelésváltozás, jogi értelemben a már meglévő szerződések felbontása a piachatékonyság céljából, gazdasági értelemben a különböző piacok egységesítése.

szerző

  • Pintér László
    Villamosmérnöki szak, mesterképzés
    mesterképzés (MA/MSc)

konzulens

  • Sőrés Péter Márk
    egyetemi tanársegéd, Villamos Energetika Tanszék