Regisztráció és bejelentkezés

Indeno[1,2-b]fluorén-6,12-dion és származékainak szintézise

Az elmúlt évtizedekben több kutatócsoport foglalkozott a szerves félvezetők előállításával. A szervetlen félvezetőkhöz képest az előnyük, hogy a gyártásuk sokkal költséghatékonyabb, nincs szükség nagy tisztaságú anyagra, illetve többek között lehetővé teszik a flexibilis elektronikai eszközök létrehozását.

A szerves félvezetőkön belül megkülönböztethetők a polimerek és a kismolekulájú anyagok. Az utóbbi csoportba főleg olyan anyagok tartoznak, melynek molekuláiban kiterjedt konjugált kettőskötés-rendszer található, mely többek között azt is okozza, hogy a látható fény tartományban elnyelnek, színesek. Másik fontos jellemzőjük, hogy szűk tiltott sávval rendelkeznek. Problémát jelent viszont egyes esetekben a kis oldhatóságuk és a nagy reaktivitásuk. Ebbe a csoportba tartoznak például a különböző acének (tetracén, pentacén), indenofluorének, fluorenofluorének, ezen vegyületek heterociklust tartalmazó és különböző szubsztituált származékaik.

Ezek az anyagok főleg optikai és elektronikai eszközökben alkalmazhatók. Felhasználást nyerhetnek például OFET-ben, OLED-ben, napelemben (fotovoltaikus eszközökben) és szenzorokban is.

Kutatómunkám elsődleges célja az indeno[1,2-b]fluorén alapváz, szubsztituált- és tiofén, illetve pirrol gyűrűt tartalmazó származékainak előállítása.

szerző

  • Posta Tibor
    Vegyészmérnöki alapképzési szak, nappali BSC
    alapképzés (BA/BSc)

konzulensek

  • Dr. Mátravölgyi Béla
    Tudományos munkatárs, Szerves Kémia és Technológia Tanszék
  • Hergert Tamás
    PhD hallgató, Szerves Kémia és Technológia Tanszék
  • Dr. FAIGL Ferenc
    egyetemi tanár, Szerves Kémia és Technológia Tanszék