Új, akridin egység tartalmú királis koronaéter alapú szelektorok szintézise és alkalmazása

Tudományos diákköri munkámat akridin egységet tartalmazó királis koronaéterek szintézise és alkalmazása témakörében végeztem. Az analóg vegyületekkel történő korábbi sikeres enantiomer-szeletivitási vizsgálatok eredményét figyelembe véve célul tűztem ki az (S,S)-1, az (S,S)-2 és az (R,R)-3, az akridin gyűrű 9-es helyzetében karboxilcsoportot tartalmazó, kiralitáscentrumaikon metilcsoportokkal rendelkező 18-korona-6-éter (n=1) valamint 21-korona-7-éter (n=2) típusú makrociklusok szintézisét. Az (S,S)-1 koronaétert kovalens kötésekkel szilikagélhez rögzítettem, és az így kapott királis állófázis [(S,S)-CSP-4] (Ábra) sikeresen választotta el HPLC-vel a racém [1-(α-naftil)etil]amin enantiomerjeit.

Ábra

csatolmány