Regisztráció és bejelentkezés

Ullmann-típusú C‒N kapcsolás vizsgálata biomassza-alapú 1,4‒pentándiolban

A különböző aril‒halogenideknek Ullmann‒típusú aminálása rendkívül hatékony módszer különböző potenciálisan biológiailag aktív N‒tartalmú vegyületek előállítására. Nem meglepő tehát, hogy a finomkémiai és gyógyszeripari területeken igencsak megnőtt a reakció jelentősége elmúlt években. A reakció hatékonyságát több fontos paraméter is befolyásolja, úgymint az alkalmazott réz‒só katalizátor, a bázis és az oldószer. Utóbbi helyes megválasztásával a szintézis környezetbarátabb megvalósítására nyílik lehetőség.

Az 1,4‒pentándiol (1,4‒PDO) egy nem illékony, átlátszó folyadék, amely a biomassza alapú C5 platform molekulák, mint például a levulinsav és a γ‒valerolakton, katalitikus hidrogénezésével állítható elő. A vegyület alacsony gőztenzióval rendelkezik még magas hőmérsékleten is, továbbá két hidroxil csoportja lévén ligandumként alkalmazható a réz katalizátornál. Az 1,4‒PDO potenciálisan alkalmazható Ullmann‒kapcsolások során oldószerként, így kiváltva az illékony és elterjedtebben alkalmazott oldószereket, mint például a dimetil‒szulfoxidot vagy a dimetilformamidot.

Előadásomban bemutatom az 1,4‒pentándiol oldószerben elvégzett Ullmann‒típusú C‒N kapcsolások eredményeit, amely kutatómunka során számos paraméter hatását vizsgáltam a hozamra. A reakció egyenlete és a körülményei általánosan az 1. ábrán láthatóak. A vizsgált parméterek közé tartozott az alkalmazott réz katalizátor, a bázis, a hőmérséklet, különböző oldószer szennyezők és az aromás gyűrű szubsztituenseinek hatása a reakció eredményességére.

szerző

  • Árvai Csaba
    Vegyészmérnöki mesterképzési szak, nappali MSc
    mesterképzés (MA/MSc)

konzulens

  • Dr. Mika László Tamás
    egyetemi tanár, Kémiai és Környezeti Folyamatmérnöki Tanszék

helyezés

II. helyezett