Regisztráció és bejelentkezés

Koffein tartalmú tabletták vizsgálata gépi látási rendszerrel

A gyógyszeripar jelenleg paradigmaváltási folyamaton megy keresztül, mely során a hagyományos, szakaszos technológiák helyett a folyamatos technológiák kerülnek előtérbe. Ez a folyamat olyan modern analitikai eszközöket igényel, melyek a folyamatfelügyelő és elemező rendszer (PAT) részeként alkalmazhatók, valamint hozzájárulnak a termékbe tervezett minőség (QbD) szemléletének megvalósulásához. A folyamatos technológiák esetében a folyamatok megértésében és szabályozásában a valós idejű adatgyűjtés, a gyártás során végbemenő folyamatok követése és a többváltozós adatelemzési módszerek jelentős szerepet töltenek be.

Gépi látási rendszereket széles körben alkalmaznak számos iparágban, azonban gyógyszeripari felhasználásuk még nem elterjedt. Kutatásom célja kísérletekkel igazolni a gépi látási rendszerek relevanciáját PAT eszközként, szilárd gyógyszerformák minőségellenőrzésére. Kísérleteim során koffein modellhatóanyagot tartalmazó tablettákat vizsgáltam gépi látási rendszerrel. Különböző préserő szinteken állítottam elő tablettákat, melyekről fényképeket készítettem látható (VIS) megvilágításban. Az általam vizsgálni kívánt paramétereket a préserő, a törési szilárdság, a porozitás, a szétesési idő és az in vitro kioldódás profilok képezték. A képfelvételt követően a felsorolt paraméterek meghatározásához hullámszerű matematikai képleteken (waveleteken) alapuló algoritmust használtam, majd parciális legkisebb négyzetek módszerét és mesterséges neurális hálókat alkalmazva prediktív modelleket készítettem.

A kutatómunkám során elért eredmények alapján a gépi látási rendszerek hasznos eszközei lehetnek a tabletták átfogó minőségellenőrzére a folyamatos technológiák tekintetében.

szerző

  • Bicsár Rozália
    Vegyészmérnöki alapképzési szak, nappali BSC
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Dr. Nagy Zsombor Kristóf
    egyetemi docens, Szerves Kémia és Technológia Tanszék

helyezés

III. helyezett