Nepafenac tartalmú vízoldható és mukoadhezív szemcsepp formula fejlesztése

Szemünk az egyik legfontosabb érzékszervünk, melynek sérülései és betegségei az életminőségünk romlásához vezetnek. Egy ilyen, lassan és fájdalommentesen kialakuló szembetegség a szürkehályog, amelyet sikeresen gyógyítani csak invazívan, műtéti beavatkozással lehetséges. A műtétet követően kialakuló szövődmények megelőzésére és a fájdalom csillapítására az orvosi gyakorlatban nem-szteroid gyulladáscsökkentőket tartalmazó szemcseppek alkalmazását írják elő. A szem sajátos fiziológiája és anatómiája miatt a szemcsepp formájában alkalmazott hatóanyagnak általában csak kevesebb, mint 5 %-a biohasznosul. A szürkehályog műtétet követő posztoperatív gyulladás kezelésére kiterjedten alkalmazott szemcsepp a 0,1 % nepafenac tartalmú Nevanac. A nepafenac korlátozott oldhatóságából adódóan a Nevanac egy szuszpenziós készítmény, melynek felcseppentésekor a szemfelületre kerülő szilárd részecskék irritációt és homályos látást is okozhatnak, ezért a készítmény kiváltása a betegek kényelme érdekében, illetve a feleslegben történő hatóanyagadagolás elkerülése miatt is kívánatos lehet.

Célunk egy olyan nepafenac tartalmú szemcsepp formuláció kifejlesztése volt, amelyben a hatóanyag oldott formában van jelen és mukoadhezív jellegéből fakadóan hosszabb ideig ellenáll a könnyezés okozta lemosódásnak. Így, a megnövekedett szaruhártyára vonatkozó tartózkodási időnek köszönhetően akár a hatóanyag jobb biohasznosulása is elérhető a referencia készítménnyel szemben.

Célunk elérése érdekében a hidrofób, vizes közegben korlátozottan oldódó nepafenac hatóanyag oldhatóságát hidroxipropil-β-ciklodextrin segédanyag hozzáadásával kívántuk növelni. A ciklodextrin molekulák képesek apoláris vendégmolekulákkal reverzibilis komplexet alkotni és azokat vizes oldatban tartani. A szaruhártyán való tartózkodási idő növelésére egy, a szemészeti készítményekben gyakran előforduló mukoadhezív biopolimert, nátrium-hialuronátot alkalmaztunk segédanyagként. Ez az emberi testben is megtalálható, biokompatibilis polimer nem csak a készítmény viszkozitását növeli, hanem képes kölcsönhatásba lépni a könnyfilm mucinos rétegével, így hosszabbítva meg a tartózkodási időt a szemfelületen, ezáltal javítva a hatóanyag biohasznosulását.

Munkánk során a kísérleti formuláció optimális hialuronát és ciklodextrin koncentrációját egy 2 faktoros, 3 szintes kísérletterv segítségével állítottuk be, melyben a formulációkat viszkozitás, mukoadhezivitás, in vitro kioldódás, és szaruhártya-felszívódási készség alapján vizsgáltuk. A legígéretesebb formulációkat végül a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszertechnológiai és Gyógyszerfelügyeleti Intézet munkatársaival együttműködve ex vivo, sertésszemeken végzett permeabilitási vizsgálatoknak is alávetettük.

• Facskó Réka
    Biotechnológia