A mikobakteriális dUTPáz enzim szerepének vizsgálata

A TBC-t okozó Mycobacterium tuberculosis ellen kevés antibiotikum hatásos, és a betegség legyőzését a rezisztencia gyakori kialakulása, valamint a kevés alkalmazható antibiotikum is nehezíti. A mutációs ráta, valamint a mikobaktériumok stressz toleranciája közötti kapcsolat felderítésének fontos eleme a mikobakteriális DNS-hibajavító rendszer vizsgálata. A mikobakteriális DNS-hibajavító apparátus számos tekintetben igen egyedi, melyet jól példáz a mikobaktérium-specifikus régiót tartalmazó dUTPáz enzim is. Kutatócsoportunkban korábban sikeresen bizonyították, hogy a dUTPáz, valamint a funkciót nem befolyásoló mikobaktérium specifikus C-terminális hurok is eszenciális a Mycobacterium smegmatisban, valamint sikeresen hoztak létre inaktív dUTPáz-t termelő (dut(-)), valamint a C-terminális hurokban mutációt tartalmazó fehérjét termelő (Δloop) merodiploid mutánsokat [1].

Kutatómunkám célja a dUTPáz enzim hidrolizáló funkcióján túli szerepének vizsgálata volt. Ehhez a DNS hibajavító rendszer aktiválódását qPCR technológia segítségével vizsgáltam a fenti mutáns sejteken, valamint a vad típuson kettősszáltörést okozó ciprofloxacin hatására. Emellett szimultán módon a sejtek morfológiáját is vizsgáltam mikroszkóp segítségével.

[1] Pecsi, I. et al. The dutpase enzyme is essential in Mycobacterium smegmatis. PLoS One 7, e37461 (2012).

• Lóczi Hanna
    Biomérnöki alapképzési szak, nappali BSC

• Dr. Tóth Judit
    tudományos főmunkatárs, MTA TTK Enzimológiai Intézet (külső)