Mutációk nyomában – az ABCG2 membránfehérje variánsainak megismerése

Az ABCG2 membránfehérje a szervezetben fontos szerepet betöltő multidrog-transzporter. Széles körben szállít gyógyszermolekulákat, kemoterápiában alkalmazott szereket, xenobiotikumokat, metabolitokat a sejtekből kifele. Számos szubsztrátja közt szerepel a húgysav is, amely magas szintje a vérben a köszvényes megbetegedések előfeltétele. A transzportert kódoló génben számos aminosav cserével járó mutációt, variánst írtak le, ezek közül a leggyakoribb Q141K-t a genomi szintű nagy áteresztőképességű tanulmányok (GWAS) összefüggésbe hozták a köszvénnyel. A TTK Biomembrán kutatócsoport már régóta foglalkozik a fehérjével, annak vörösvérsejteken mért mennyiségével, köszvényes betegek ABCG2 génjének vizsgálatával. Korábbi munkám során részt vettem egy azelőtt nem ismert mutáció jellemzésében, majd cseh kutatók arról számoltak be, hogy köszvényes betegekben olyan aminosavcserével járó mutációkat találtak, amelyek az elemzések szerint köszvényre hajlamosító tényezők lehetnek. Korábbi kísérleteim során ezen aminosavcserével járó mutációk vizsgálatát végeztem HEK sejteken. Jelenlegi munkám során elkészítettem a mutáns ABCG2 fehérjét stabilan expresszáló HeLa sejtvonalakat, majd ezeken expressziós, lokalizációs és transzport funkciót leíró kísérleteket végeztem. Bizonyos mutációk nem expresszálódtak HEK és HeLa sejtekben sem, ezeket MG132 proteaszóma gátlószeres kezelésnek vetettem alá. Az új generációs szekvenálási módszerekkel egyszerűen megállapítható az egyének genotípusa, viszont az, hogy a konkrét mutációknak milyen hatása lehet, még sok esetben ismeretlen. Eredményeim hozzájárulnak természetesen előforduló, a köszvénnyel összefüggésbe hozott ABCG2 mutációk fehérjére gyakorolt hatásának megismeréséhez.

• Mózner Orsolya
    Biomérnöki mesterképzési szak, nappali MSc
    mesterképzés (MA/MSc)

• Dr. Sarkadi Balázs