Egerek látókérgi plaszticitásának in vivo követése két-foton mikroszkópiával

Agyunk működése alapvetően tisztázatlan, annak ellenére, hogy hány kutatás figyelmét élvezi. Nincs ez másképp az immáron 60 éve kutatott elsődleges látókérgünkkel sem, melynek a vizuális információk feldolgozásában kitüntetett szerepe van. Ismertek a tanulásért felelős agyi régiók, de azt nem tudjuk, hogy az egyes vizuális ingerek észlelésének és megtanulásának van-e a látókéregben maradandó fiziológiás változása. A Femtonics kutatólaboratóriumában eltöltött időm alatt csapatommal ezt a témát vizsgáltuk két-foton mikroszkópia segítségével.

Ehhez a sejteket fluoreszcens fehérjékkel. A gerjesztés akuszto-optikus két-foton pásztázó mikroszkóppal történik, mely a speciális technológiának köszönhetően képes a szövet mélyebb rétegeiben is akár egyetlen pontot gerjeszteni magas hullámhosszú fénnyel, ezáltal csökkentve a károsodás és a háttérexcitáció mértékét. Mindezt a fókuszpont rendkívül gyors mozgatása mellett teszi, így lehetővé téve a tanulást kódoló neuronhálózat jelentős részének feltérképezését.

csatolmány

• Csupernyák Csaba