Regisztráció és bejelentkezés

Hibrid kompozitok: mechanikai tulajdonságok és deformációs mechanizmusok

A polipropilén (PP) napjaink egyik széles körben és legnagyobb mennyiségben felhasznált műanyaga, amelyet viszonylag olcsó árához képest nyújtott kiemelkedő tulajdonságaiért alkalmaznak. Kis sűrűségének, merevségének, jó szilárdságának és elfogadható ütésállóságának köszönhetően a PP felhasználása továbbra is nagy ütemben növekszik a többi tömegműanyaggal együtt. Sokrétű módosíthatóságának köszönhetően az élet minden területén találkozhatunk vele, a lökhárítótól kezdve az élelmiszercsomagolásig.

Kutatómunkám során olyan hőrelágyuló, többkomponensű hibrid kompozitokat készítettem, amelyekben ásványi eredetű töltő- és erősítőanyag mellett polimerszálakat alkalmaztam, annak érdekében, hogy az egyes komponensek előnyös tulajdonságait kiaknázhassam és nagy merevséggel és ütésállósággal rendelkező kompozitokat hozhassak létre. További célom egy olyan tulajdonságkombinációval rendelkező kompozit létrehozása volt, amely szerkezeti anyagként is helyt állna az iparban.

A kompozitokat kétcsigás extruderen homogenizáltam, majd szabványos piskóta alakú próbatesteket fröccsöntöttem belőle. A próbatesteken szakító- és Charpy ütésállóság vizsgálatot végeztem. A mikromechanikai deformációs folyamatok azonosításához szakítóvizsgálat közben akusztikus emissziós vizsgálatot végeztem és a szakadási felületről pásztázó elektronmikroszkóp segítségével felvételeket készítettem.

szerző

  • Schäffer Ádám
    Vegyészmérnöki alapképzési szak, nappali BSC
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Várdai Róbert
    doktorandusz, Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék

helyezés

Gábor Dénes díj I. helyezett