Regisztráció és bejelentkezés

Gyenge savak és gyenge bázisok kölcsönhatása nemvizes közegben

Gyenge savak és gyenge bázisok kölcsönhatása nemvizes közegben

Szakolczai Anett, IV. évf. (BSc)

Témavezető: Dorkó Zsanett doktorandusz

BME Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék

Konzulens: Dr. Horvai György egyetemi tanár

BME Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék

A kutatócsoport, amelyben dolgozom, évek óta foglalkozik molekuláris lenyomatú polimerekkel, röviden MIP-ekkel. A MIP-ek készítése során gyengén savas jellegű molekula lép kapcsolatba gyengén bázikus jellegű molekulával aprotikus közegben. A két komponens közül az egyik, például a sav, egy monomer. A monomer polimerizációja során a köztük kialakult kölcsönhatás rögzítődik és többek közt ez felelős azért, hogy a képződő polimerben kialakul a bázis molekuláris lenyomata.

Munkám során gyenge savak és gyenge bázisok kölcsönhatásával foglalkoztam nemvizes közegben, mivel ez a jelenség fontos a MIP-ek működésének megértéséhez. Konduktometriás méréseink során megfigyeltük, hogy a gyenge savak és gyenge bázisok reakciója más aprotikus közegben, mint vízben, hiszen a várt 1:1 arány helyett más sztöchiometriai arányokban képeznek komplexet. A kialakult komplexek részleges ionos disszociációja miatt az oldatuk vezeti az áramot. Több sav-bázis pár esetén a kitüntetett sztöchiometriai arány a 4:1 sav-bázis arány volt, amely valószínűleg stabilabb, mint az 1:1 illetve a 2:1 sav-bázis arányú komplex. Ez a következtetés összhangban van azzal, hogy azok a MIP-ek bizonyultak a legjobb tulajdonságúnak, amelyek a gyengén savas jellegű monomert és a gyengén bázikus jellegű reakciópartnert 4:1 arányban tartalmazták.

Tanszékünk kvantumkémiai csoportjában folyamatban lévő számítások azt mutatják, hogy ha több molekula savat adunk egy molekula bázishoz, akkor stabilabb komplex keletkezik, mint egyetlen savmolekulával. Ezen komplex inkább ionpár, mint hidrogénhidas komplex. Ez okozhatja a disszociációt, aminek köszönhetően vezet az elegy. Valószínű, hogy ez az ionpár képződés áll az imprintelés hátterében is.

szerző

  • Nagy-Szakolczai Anett
    Vegyészmérnöki alapképzési szak, nappali BSC
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Dorkó Zsanett
    tudományos segédmunkatárs, Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszék

helyezés

III. helyezett