Hagyományos és osztófalas desztilláló kolonnák szabályozhatóságának összehasonlító elemzése

Munkám során hagyományos és osztófalas desztilláló kolonnák irányítástechnikai viselkedését vizsgáltam az Aspen Plus folyamat-szimulátor és a MATLAB numerikus programcsomag segítségével. A vizsgált konstrukciók között szerepelnek a hagyományos direkt és indirekt kolonna-kapcsolások illetve az ezeknek megfelelő két osztófalas kolonna, melyek közül az egyikben az elválasztófal az oszlop felső, a másikban az oszlop alsó részén helyezkedik el. Az esettanulmányok során különböző szeparációs indexű háromkomponensű alkoholelegyek elválasztására alkalmas technológiákat vizsgáltam.

Az eljárás során elkészítettem az alkohol elegyeket elválasztó desztilláló oszlopok rigorózus modelljét az Aspen Plus professzionális folyamat-szimulátor segítségével. Az egyes rendszerek dinamikus viselkedésének vizsgálatát az Aspen Dynamics szoftverrel végeztem. A Control Design Interface modul segítségével meghatároztam az egyes rendszerek dinamikus viselkedésére jellemző állapotegyenlet mátrixokat. Ezek alapján a frekvenciafüggő irányítástechnikai mutatókat a MATLAB használatával számoltam. Ezzel a módszerrel három különböző frekvenciafüggő irányítástechnikai mutatót határoztam meg, ezeket a statisztikából ismert D-függvénnyel (Desirability function) integráltam egy mutatóvá, így képezve az összehasonlítás alapját az egyes technológiák között.

• Tarjáni Ariella Janka
    Vegyészmérnöki mesterképzési szak, nappali MSc