Toxikus fémek és nano titán-dioxid hatásának vizsgálata Tetrahymena pyriformis tesztorganizmussal

A toxikus fémek és a nanovegyületek megjelenése a felszíni és felszín alatti, valamint az ivóvizekben hatalmas kockázatot jelent, ezért fontos olyan hatékony és érzékeny környezettoxikológiai tesztmódszerek kifejlesztése és alkalmazása, amellyel megfelelően tudjuk modellezni hatásukat az ökoszisztéma egyes tagjaira. Tesztjeimben Tetrahymena pyriformis-t, egy vízben élő eukarióta állati egysejtűt használtam, mely gyorsan szaporodik, könnyen fenntartható és sokban hasonlít a nála jóval fejlettebb gerincesek sejtjeihez. Célom az volt, hogy 72 órás szaporodásgátlási teszt segítségével meghatározzam a hatásos koncentrációkat (ED20 és ED50 értékeket) vízben különböző toxikus fémekre (kadmium, réz, ólom, arzén, cink). Az eredményeket összehasonlítottam irodalmi adatokkal, valamint más trofikus szinten lévő élőlényekkel (Aliivibrio fischeri baktérium és Sinapis alba növény) végzett érzékenységvizsgálattal kapott hatásos koncentrációkkal. Ezen felül azt is megvizsgáltam, hogy nano-TiO2 jelenléte a vízben a fémek által kifejtett toxikus hatást milyen mértékben és irányban változtatja meg. Megállapítottam, hogy egyes fémek, mint a kadmium és az arzén nano-TiO2-dal együtt jelentősen toxikusabb hatást fejtettek ki a T. pyriformis számára.

• Farkas Éva
    biomérnöki