Regisztráció és bejelentkezés

Lézeres fém-polimer kötések csavaró igénybevételnek való ellenállásának vizsgálata

Lézeres fém-polimer kötések csavaró igénybevételnek való ellenállásának vizsgálata

Az Ipar számára fontos olyan új kötéstechnológiák kifejlesztése, ami különböző alapanyagok egymáshoz rögzítését, minél több kedvező tulajdonsággal teszi lehetővé. A jelenleg legelterjedtebb technológiák a különböző anyagok egymáshoz való rögzítéséhez a csavarás, ragasztás és szegecselés. Ezek mindegyike hátrányokkal rendelkezik, ha esztétikáról vagy szilárdságról és a gyártásautomatizálásról van szó.

Új technológiák fejlesztése párhuzamosan történik az ipar igényeinek kielégítésére ezek egyike a lézeres fém-polimerkötés, amivel vizsgálataim során foglalkoztam. A járműgyártásban elsősorban belső és külső burkolatokhoz használják a fém- polimer kötéseket, ahol fontos a jó szilárdságtani tulajdonság valamint a külső megjelenés. Ennek a technológiának nagy előnye, hogy a kötések pár másodperc alatt létrejönnek és ez után rögtön felhasználhatók, könnyen automatizálható és plusz anyagra sincs szükség a kötések létrehozásához.

Vizsgálatom célja a lézeres fém-polimer kötések csavaró igénybevételnek való ellenállásának növelésének módjainak feltárása és a szakirodalomban fellelhető ismeretek bővítése. Dolgozatom fő témája a fém csap és polimer lemez lézeres kötése, különböző geometriák és felületi előkészítési módok hatásának vizsgálata.

A kötéseket LASAG SLS 200 impulzusüzemű Nd: YAG lézerberendezéssel készültek. A kötésekhez PMMA polimer lemezeket és különböző keresztmetszeti geometriával rendelkező S235JR fém csapokat használtam fel. A létrehozott kötéseket csavaró igénybevételnek vetettem alá és meghatároztam azon összefüggéseket, amelyek a kötés erősségére hatnak.

szerző

  • Varga Ferenc László
    Járműmérnöki
    mesterképzés (MA/MSc), nappali

konzulens

  • Dr. Markovits Tamás
    egyetemi docens, Gépjárműtechnológia Tanszék:

helyezés

Jutalom