HIBRID HAJTÁSRENDSZER ÉS REDUNDÁNS TÁPRENDSZER TERVEZÉSE AUTONÓM GÉPJÁRMŰVEK SZÁMÁRA

BUDAPESTI MŰSZAKI ÉS GAZDASÁGTUDOMÁNYI EGYETEM KÖZLEKEDÉSMÉRNÖKI ÉS JÁRMŰMÉRNÖKI KAR GÉPJÁRMŰTECHNOLÓGIA TANSZÉK

Göntér Ábel

Abstract – Az idő múlásával az egyes gépjárművek az önvezetés egyre nagyobb fokát tudják megvalósítani. A kitűzött cél természetesen a teljesen autonóm közlekedés, azonban ez számos kérdést, és problémát felvet melyek megoldásra várnak. Senki sem szeretné, ha valamilyen hiba miatt baleset következne be. Jó megoldás a redundáns tápellátás, hiszen bármilyen villamos hiba esetén a jármű képes marad utasaival biztonságosan félreállni.

Megfelelő méretezéssel egy második akkumulátor köré megtervezhető egy hibrid hajtásrendszer, a rendszer alkotóelemeinek tulajdonságait figyelembe véve, s a jármű által feldolgozott információk, térképi adatok alapján az eddigieknél sokkal jobban kihasználható a hibrid hajtásrendszerek előnye.

A dolgozat célja a GJT tanszék tulajdonában lévő W450 smart belsőégésű motorjának fékpadi mérése, s ezen adatokra támaszkodva a hibrid hajtásrendszer megtervezése. A hibrid akkumulátor, s egyéb villamos berendezések alkalmasak kettős tápellátásra, így ennek megvalósítása is lehetségessé válik.

• Göntér Ábel
    Járműmérnöki

• Vass Sándor
    ügyvivő szakértő, Gépjárműtechnológia Tanszék:
  • Dr. Tihanyi Viktor
    Adjunktus, Gépjárműtechnológia Tanszék: