Regisztráció és bejelentkezés

Drónokkal támogatott dokumentumáramlási rendszer fizikai realizációjával kapcsolatos kihívások és lehetőségek meghatározása

Egy értékteremtő folyamat megvalósítása során számos olyan egymáshoz szorosan kapcsolódó információ keletkezhet, amelynek egy csoportban, vizuálisan és általában fizikai formában is meg kell jelennie. Általánosságban elmondható, hogy az iratok kezelése és továbbítása (összefoglaló nevén a dokumentumáramlás lebonyolítása) szükséges, de nem értékteremtő tevékenységnek tekinthető egy szervezetben, amelyet jellemzően manuálisan, eseteként segédeszközök alkalmazásával operátorok végeznek el. Komoly veszély, hogy a volumenek növekedésével az áramlás lassúvá, átláthatatlanná és visszakövethetetlenné válhat. Fizikai szempontból egy szervezetben az értékteremtő munka egymástól távoli helyeken, de térben mégis relatíve közel zajlik (pl. különböző irodaépületekben). Emiatt modellünkben a továbbiakban a vizsgált anyagáramlási rendszerre intralogisztikai rendszerként tekintünk. Az ilyen jellegű intralogisztikai rendszerekben a dokumentumáramlás jellemzően egy igen hosszadalmas folyamat, több lépéssel, nagy átfutási időkkel és aláírásokra való várakozásokkal.

A drónok logisztikai rendszerekben való alkalmazásával kapcsolatos kutatásaink keretei között merült fel az ötlet, hogy a dokumentumok mozgatásának támogatására drónokat alkalmazzunk. Számos más előnye mellett a drónok használatával az emberi tényező helyettesíthető, mely általában a legtöbb hibát és tévedést okozza, így a rendszer működése kevesebb hibával hatékonyabb lehet és számos veszteség eliminálhatóvá válik. Emellett számos érdekes technológiai és szervezési kihívással is meg kell küzdenünk a drónok integrációja során, mint például a dokkolóállomások kialakítása, a drón töltése a folyamatos működés érdekében és a drón szállítási menetrendjének optimalizálása. A kutatás 2020 év elején kezdődött a dokumentumáramlás feltérképezésével és hálózatelemzéssel, azóta pedig számos jelentős következtetést levonva megkezdődött a rendszer fizikai tesztelése. A drónra speciálisan tervezett és felszerelt szerkezet segítségével létrehozásra került egy vízszintes rakfelület a dróntest felett, melyre stabilan felapplikálható a szállítási egység, így megvalósítva az dokumentumszállítást. A jövőbeli terveink közé tartozik az említett technológiai és szervezési kihívások megoldása, valamint a rendszer oly módon való kialakítása, mely a meglévő szigorú jogszabályoknak teljes mértékben megfelel.

szerző

  • Párizs Cintia
    Logisztikai mérnöki
    mesterképzés (MA/MSc), nappali

konzulensek

  • Dr. Bóna Krisztián
    egyetemi docens, Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék
  • Dr. Kovács Gábor
    egyetemi adjunktus, Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék

helyezés

III. helyezett