Regisztráció és bejelentkezés

Oktatási célú szerelő és anyagmozgató berendezések virtuális elemekkel való bővítése

Napjaink fejlesztései közül talán az egyik legfontosabb az egyre gyorsabb, pontosabb és biztonságosabb kommunikáció. A most is zajló negyedik ipari forradalom (Industry 4.0) igen jelentős hangsúlyt fektet erre a témára. Fontos, hogy a vállalatok könnyen feldolgozzák a nagy mennyiségű információt (big data) és gyorsan, rugalmasan tudjanak változtatni a szükséges termelési folyamatokon. Ehhez elengedhetetlen a gépek és az emberek közötti adatkommunikáció sebességének növelése és fejlesztése. Dolgozatomban egy olyan anyagmozgató berendezést szeretnék bemutatni, amelyet szimuláción keresztül irányíthatunk, illetve információkat kaphatunk aktuális működéséről.

A feladat megvalósításához Omron PLC-t, Indusoft Web Studio és PlantSimulation programokat, valamint SQL szervert használok. A PLC-hez csatlakoztatott szenzorok segítségével különböző adatokat tudunk megállapítani a szállítandó egységrakományokról. Ezeket az információkat az Indusoft szoftver segítségével egy SQL szerveren tárolt adattáblába tudjuk rögzíteni, amit a PlantSimulation programban készített 3D-s modell rendszeresen beolvas és ez alapján frissíti a szimulációt. Ez a kommunikációs csatorna kétirányú, tehát a PlantSimulation-ben megváltoztatott adatok szerint vezérli a PLC a kimeneteket (bizonyos korlátok között).

Ezt a technológiát tovább fejlesztve egyre egyszerűbben és gyorsabban változtathatunk egy anyagmozgató berendezés működésén, valamint rögtön értesülünk az esetleges problémákról és hibákról.

csatolmány

szerző

  • Gyulay Dávid
    Járműmérnöki
    alapképzés (BA/BSc)

konzulens

  • Szabó Péter
    Tanársegéd, Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék