Trainer 60 típusú UAV numerikus áramlástani vizsgálata

A fő célja a jelen munkának egy komplett numerikus analízis készítése abból a célból, hogy megvizsgáljam egy pilóta nélküli repülőgép (UAV) körül kialakuló áramlási viszonyokat. Napjainkban a numerikus analízis a műszaki élet számos területén nagymértékben elterjedt, mivel a modern tervezési folyamatok alapvető összetevője, mely hatékony eszköz lehet a költséges és el nem végezhető kísérletek helyettesítésére, de hangsúlyozandó, hogy a szimuláció sosem válthatja ki a mérést. Eredetileg a nukleáris és a repülőipar számára fejlesztették ki, ennek kapcsán vizsgáltam egy modellrepülőgépet amivel már korábban elvégeztek repülési méréseket. A munkám során a repülőgép modellt és az ehhez tartozó szimulációkat készítettem el. Megnéztem a repülőgép körül kialakuló áramlást széles sebesség és állásszög tartományban, valamint megvizsgáltam a különböző hálótípusok és turbulencia modellek hatását. Legvégül ismertettem azokat a továbblépési lehetőségeket, melyek elsősorban a repülőgép ellenállás tényezőjének számítására irányulnak.

Kulcsszavak: UAV, numerikus áramlástan, hálótípusok, turbulencia modellek, repülőgép polárisa

• Kóti Dávid
    járműmérnöki