Gyártási paraméterektől függő rétegközi hibák vizsgálata

GYÁRTÁSI PARAMÉTEREKTŐL FÜGGŐ RÉTEGKÖZI HIBÁK VIZSGÁLATA

Készítette: Lukács Norbert László

Konzulens: Dr. Ficzere Péter

A tanulmányom az additív gyártástechnológiákon belül az FDM (Fused Deposition Modeling), azaz a szálhúzásos eljárás vizsgálatával foglalkozik mélyebben. A 3D nyomtatás terjedésével újabb és újabb felhasználási módjait fedezik fel a technológiának, mely egyszerűsége révén egyre olcsóbban juttatja el az additív gyártást akár a nappalinkba is, valamint e tulajdonsága miatt kiválóan alkalmas prototípus és kisszériás gyártásra egyaránt. Ugyanezen okokból felmerül a lehetősége annak, hogy a késztermék nem csak mint design elem, hanem mint végleges, akár teherviselő elem fog használatba kerülni, ami miatt az anyagok és viselkedésük nagyobb ismerete szükséges. Számtalan tanulmány foglalkozott már az anyagok egyes tulajdonságainak mérésével, azonban bizonyos szemszögekből még nem vizsgálták ezeket. A tanulmányomban igyekeztem egy más, újabb szemszögből, újabb módszerrel vizsgálni, majd kiértékelni az ilyen technológiával gyártott darabokat. Felvetésem azon alapult, hogy a nyomtatás sebessége, a rétegvastagság, valamint a hőmérséklet változása geometriai elváltozást okoz az egyes lefektetett szálakban, amelyek legalább részben lehetnek okozói az anyag mechanikai tulajdonságai változásának. A vizsgálatokhoz egyszerű próbatesteket gyártottunk, melyeket különböző, eddig a témában kevéssé használt vizsgálatoknak vetettem alá, melyeket egy CAD szoftver segítségével értékeltem ki. A mérési eredményeimet korábbi kutatások eredményeivel vetettem össze, melyekből következtethettem az újfajta kiértékelési módszer helyességére, valamint az anyagtulajdonságok változásának okaira is a különböző gyártási paraméterek függvényében.

• Lukács Norbert
    Közlekedésmérnöki